Media: Mark Rutte nowym sekretarzem generalnym NATO
Ustępujący premier Holandii Mark Rutte zostanie nowym sekretarzem generalnym NATO - poinformowało Politico. Polityk walczył o tę posadę od listopada.
Rutte we wtorek otrzymał poparcie Węgier oraz Słowacji. W czwartek z kolei poparła go Rumunia po tym, jak były prezydent tego kraju Klaus Iohannis zdecydował się zrezygnować z walki o pozycję szefa NATO.
Rutte tym samym zastąpi Norwega Jensa Stoltenberga. Pracę na stanowisku sekretarza generalnego Sojuszu rozpocznie 2 października, nieco miesiąc przed wyborami w Stanach Zjednoczonych, które mogą diametralnie zmienić rozkład sił. Kandydat republikanów, były prezydent Donald Trump zapowiedział m.in. redukcję wsparcia dla Ukrainy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Portrety Putina na ulicach Korei Północnej. Dyktator Rosji z wizytą w Pjongjangu
Czy "Teflonowy Mark" sobie poradzi?
Jednocześnie media zwracają uwagę, że "Teflonowy Mark" (jak żartobliwie nazywany jest Rutte ze względu na swoją niebywałą odporność na różnego rodzaju skandale i kryzysy) potrafi radzić sobie z Trumpem. Już w przeszłości postawił mu się, co pozytywnie zaskoczyło ówczesnego prezydenta USA.
Pozycja sekretarza generalnego NATO jest niezwykle trudna, zwłaszcza biorąc pod uwagę obecny rozwój sytuacji w związku m.in. rosyjską inwazją na Ukrainę czy wojną pomiędzy Izraelem i Palestyną.
Politico przypomina, że Rutte miał też liczne potknięcia, np. był zwolennikiem projektu gazociągu Nord Stream 2. Jednocześnie Holandia za jego rządów nie była w stanie osiągnąć wymaganego w NATO poziomu wydatków na zbrojenia w wysokości 2 proc. PKB.
Mark Rutte od 2010 roku pełnił funkcję premiera Holandii. Znany ze swojej skuteczności i zdolności do zawierania politycznych kompromisów, zyskał zaufanie nie tylko w kraju, ale i na arenie międzynarodowej. W lipcu 2023 roku niespodziewanie ogłosił swoje odejście z krajowej polityki, co wywołało falę spekulacji na temat jego przyszłości.
Ustępujący ze stanowiska Jens Stoltenberg stanął na czele NATO 1 października 2014 roku. Jego kadencja była pełna wyzwań i znaczących wydarzeń na arenie międzynarodowej, w tym wzrostu napięcia między NATO a Rosją oraz wzmocnienia wschodniej flanki Sojuszu.
Czytaj więcej: