Media: Jest wspólna decyzja Szwecji i Finlandii w sprawie NATO
Finlandia i Szwecja przygotowują się do złożenia wniosku o członkostwo w NATO w tym samym czasie, co ma nastąpić już w maju. Sztokholm miał poprosić Helsinki, aby oba kraje złożyły wniosek o członkostwo w NATO w trzecim tygodniu maja - pisze fińska gazeta "Iltalehti".
Według doniesień szwedzkich i fińskich mediów rządy obu krajów uzgodniły wspólną datę aplikacji. Sztokholm i Helsinki decydują się na wstąpienie do NATO w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę. W następstwie wybuchu konfliktu poparcie dla zerwania z neutralnością i przystąpieniu do Sojuszu zdecydowanie wzrosło w tych krajach.
Dotychczasowi członkowie UE już teraz ściśle współpracują z pozostałymi krajami NATO. Na terytoriach obu krajów odbywają się m.in. ćwiczenia wojsk Sojuszu. W ostatnich latach Finlandia i Szwecja znacząco wzmocniły także swoją dwustronną współpracę w dziedzinie obronności.
Helsinki razem ze Sztokholmem
W Finlandii nie ma pośpiechu, aby podjąć decyzję w sprawie NATO w ciągu tygodnia czy dwóch. Słychać doniesienia, że wnioski obu krajów mają być złożone w trzecim tygodniu maja. Działania Helsinek i tak już wpłynęły na Sztokholm, który zdecydował się zintensyfikować swoje starania dotyczące Sojuszu Północnoatlantyckiego.
W zeszłym tygodniu szwedzka minister spraw zagranicznych Ann Linde powiedziała, że Szwecja przedstawi własną ocenę polityki bezpieczeństwa w odniesieniu do kwestii ewentualnego członkostwa w NATO. Raport zostanie opublikowany w piątek 13 maja, a nie jak dotychczas planowano 31 maja.
- Finlandia opublikowała już własną analizę, a na nas w Szwecji wywierana jest duża presja, abyśmy ją dokończyli - podkreślił Linde w wywiadzie dla Sveriges Radio.
Prezydent Finlandii Sauli Niinistö przybędzie do Sztokholmu w dniach 17-18 maja na specjalne zaproszenie króla Karola XVI Gustawa. Dziennik "Iltalehti" poinformował, że wizyta może obejmować istotne szczegóły dotyczące członkostwa obu krajów w NATO.
Szwedzki dziennik "Aftonbladet" podał, powołując się na źródła rządowe, że Szwecja otrzymała już nawet gwarancje bezpieczeństwa ze strony Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, które mają obowiązywać w trakcie procesu akcesyjnego do Sojuszu.
Tomasz Waleński, dziennikarz Wirtualnej Polski