PolskaMedia bez wyboru. Mueller: to będzie obowiązywało także TVP

Media bez wyboru. Mueller: to będzie obowiązywało także TVP

Media bez wyboru - to protest branży medialnej przeciwko nowej daninie narzuconej przez rząd. Ta może uderzyć w polskiego czytelnika, słuchacza i internautę. Jak tłumaczy rzecznik rządu, podatek od reklam dotknie też TVP.

Media bez wyboru. Mueller: to będzie obowiązywało także TVP
Media bez wyboru. Mueller: to będzie obowiązywało także TVP
Źródło zdjęć: © East News | Piotr Molecki

10.02.2021 18:41

Media bez wyboru to protest branży medialnej, który objął znaczną część polskich wydawców. Media protestują przeciwko podatkowi od reklam, który rząd chce narzucić na branżę.

Media bez wyboru. Mueller: jesteśmy na etapie prekonsultacji

W środę 10 lutego stacje Polsat News i TVN przestały nadawać swoje programy. Do akcji włączyli się także wydawcy internetowi, w tym Wirtualna Polska. Wystosowano też list otwarty do polskiego rządu.

- Zacznijmy od tego, że jesteśmy na etapie prekonsultacji tego projektu, ustawy podatku od reklam. To opłata wprowadzona w wielu krajach UE. Giganci cyfrowi często unikają opodatkowania. Projekt ustawy zakłada, że teraz nie będzie to możliwe - mówił Piotr Mueller w TVP Info.

Media bez wyboru. Mueller: podatek dotknie też TVP

Jak zaznaczył, podatek od reklam będzie fundował m.in. działania Narodowego Funduszu Zdrowia. - To będzie obowiązywało też Telewizję Polską. To podatek solidarnościowy i będą nim objęci duzi gracze medialni - podkreślił rzecznik rządu.

- Zachęcam do rozmów w tym zakresie. To danina, która nie jest niczym nadzwyczajnym. Chcemy, by te pieniądze pomogły w walce z koronawirusem, a także wzmocniły nakład na kulturę - dodał Mueller.

W programie padło też pytanie o dalsze plany rządu ws. obostrzeń. - Pierwsze symptomy po otwarciu kin, teatrów, czy też hoteli będziemy widzieć najwcześniej w przyszły piątek. Na ten moment jest za wcześnie na kolejne decyzje w sprawie nowych obostrzeń - mówił Piotr Mueller.

Jednocześnie polityk zaznaczył, że na ten moment ciężko mówić o tym, że nowe obostrzenia obejmą siłownie i kluby fitness, które od dłuższego czasu cierpią z powodu lockdownu.

Rzecznik rządu był pytany także o szczepionkę Sputnik V z Rosji. - My czekamy na decyzję naukowców. Niech najpierw ocenią, czy nadaje się ona do publicznego użytku - zaznaczył Mueller.

Polityk mówił też o problemach z dostawą szczepionki na COVID od firmy Pfizer. - Te problemy są. Liczymy na przyspieszenie w drugim kwartale, jednak jesteśmy tu bardzo ostrożni. My, jako rząd, jesteśmy w stanie zwiększyć liczbę szczepień, gdy tylko otrzymamy preparaty - tłumaczył rzecznik rządu.

Media bez wyboru. List otwarty i protest mediów

Media bez wyboru to akcja, która objęła znaczną część polskich mediów w środę 10 lutego. Protest mediów ma miejsce w związku z podatkiem od reklam, który rząd chce narzucić polskim nadawcom i wydawcom.

Projektem ustawy wprowadzającej nowy podatek zaplanowano objęcie m.in. portali internetowych, mediów tradycyjnych oraz firm, które w swojej ofercie mają zewnętrzne nośniki reklam tzw. składką z tytułu reklamy. Opłata od mediów ma dotyczyć firm, które osiągną przychody przekraczające kwotę 1 mln zł z tytułu nadawania reklamy w telewizji, radiu, wyświetlania reklamy w kinie oraz umieszczania reklamy na nośniku zewnętrznym. Dla reklamy prasowej pułap ów określono na poziomie 15 milionów złotych.

Pozyskane w ten sposób pieniądze rząd zamierza przeznaczyć na Narodowy Fundusz Zdrowia, Narodowy Fundusz Ochrony Zabytków i powstający fundusz wsparcia kultury w obszarze mediów.

W związku z protestem mediów i akcją Media bez wyboru do rządu RP wystosowano list otwarty.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Zobacz także
Komentarze (54)