Mazar-i-Szarif: Dostum otworzył słynny meczet
Słynny meczet w Mazar-i-Szarif (AFP)
Dowódca opozycji afgańskiej Raszid Dostum otworzył zamknięty przez talibów słynny Błękitny Meczet w zajętym przez siły opozycyjne w końcu ubiegłego tygodnia północnoafgańskim mieście Mazar-i-Szarif.
W Mazar-i-Szarif, największym mieście na afgańskiej równinie Baktrii, znajduje się zespół budowli z XV wieku, wzniesionych nad domniemanym grobem kalifa Alego, zięcia Mahometa. Zabytkowe budowle - odrestaurowane w XIX i XX wieku - zostały zamknięte przez talibów, ponieważ znajdują się w nich zakazane przez ortodoksyjny islam wizerunki ludzi.
Talibowie zajęli miasto w 1998 r., wypierając stąd Raszida Dostuma, znanego w latach wojny afgańskiej jako Emir Północy. Tradycyjnie Mazar stanowiło główną bazę Dostuma, z pochodzenia Uzbeka.
Dostum osobiście udał się na modły do świątyni i mauzoleum kalifa Alego - poinformował w poniedziałek rzecznik dowódcy, Sighatullah Zaki.
Dostumowi w modlitwach w Błękitnym Meczecie - będącym od setek lat celem pielgrzymek szyitów - towarzyszyły tysiące mieszkańców miasta. Wiele kobiet, które po raz pierwszy od lat zdjęły burki - nakazane przez talibów szaty, osłaniające je od stóp do głów - głośno płakało.
Raszid Dostum w ciągu dwóch dni, jakie minęły od zajęcia Mazar-i-Szarif, usiłuje doprowadzić do normalizacji sytuacji w mieście, w którym - jak wynika z doniesień agencyjnych - mężczyźni masowo golą nakazane przez talibów brody a kobiety zaczęły swobodnie, z odkrytą twarzą, chodzić po ulicach. (jask)