"Maus" - komiks o Holokauście - ukazał się w polskiej wersji
Ukazała się polska wersja komiksu "Maus" - opowieści o Holokauście, w której Żydzi są myszami, a Niemcy - kotami. Autor komiksu, Art Spiegelman, został za niego uhonorowany nagrodą Pulitzera w 1992 roku.
Portretując Żydów jako myszy, Polaków jako świnie, a nazistów jako koty, Spiegelman stworzył kontrowersyjną, ale niezwykle sugestywną opowieść. Historia Holokaustu w komiksie nie jest prostym streszczeniem martyrologii Żydów. "Maus" jest zarówno dokumentem, pamiętnikiem, jak i opowieścią o tym, jak Holokaust doświadczył jedną rodzinę - samych Spiegelmanów.
Fabuła oparta jest na wspomnieniach ojca autora - Władka Spiegelmana - który opowiada tę historię swojemu synowi Artowi, urodzonemu w 1948 r.
Na polski przetłumaczono pierwszą część komiksu - dzieje Władka i Andzi zaczynające się od ich wspólnego życia i sukcesów handlowych, poprzez życie w getcie i różnych kryjówkach, kończą się dramatycznie ich przyjazdem do Mauschwitz. Druga część komiksu ma się ukazać w Polsce w czerwcu b.r..
Art Spiegelman urodził się w 1948 r. w Sztokholmie, w Szwecji, ale wychowywał się w Nowym Jorku. Jest współzałożycielem i wydawcą "Raw" - magazynu prezentującego prace komiksowej awangardy. Jego rysunki były publikowane w wielu czasopismach, takich jak "The New Yorker", którego jest współredaktorem, i wystawiane w wielu galeriach w kraju i za granicą. W 1992 r. za "Maus I" i "Maus II" został uhonorowany Nagrodą Pulitzera. (ajg)