Trwa ładowanie...
matura
05-05-2005 12:20

Matura z polskiego: XVII-wieczni Polacy lub bohaterzy romantyczni

Maturzyści piszący egzamin dojrzałości z języka polskiego mieli do wyboru dwa tematy: jaki obraz Polaków w XVII w. wyłania się z "Potopu" Henryka Sienkiewicza lub porównanie postawy Kordiana z dramatu Juliusza Słowackiego i męża z "Nie-Boskiej komedii" Zygmunta Krasińskiego.

Matura z polskiego: XVII-wieczni Polacy lub bohaterzy romantyczniŹródło: PAP
d42tc40
d42tc40

Wypracowania napisali na podstawie fragmentów "Potopu", "Kordiana" i "Nie-Boskiej Komedii" zamieszczonych w arkuszu egzaminacyjnym.

Oprócz wypracowania uczniowie rozwiązywali także test. Pytania dotyczyły przeczytanego przez nich tekstu. Były to fragmenty artykułu z tygodnika "Polityka" pt. Dzikie słówka na temat wpływu wychowania na rozwój mowy u dzieci.

Pierwsza część egzaminu z polskiego była obowiązkowa dla wszystkich maturzystów. Egzamin na poziomie podstawowym rozwiązywali przez 170 minut. Po przerwie (ok. godz. 12.35) rozpocznie się druga, rozszerzona część egzaminu z języka polskiego, przystąpią do niej tylko chętni.

Z egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym można uzyskać maksymalnie 50 punktów. Do zaliczenia potrzebnych jest co najmniej 30% punktów. Jeśli ktoś zdobędzie mniej punktów niż wyznaczony limit, matura będzie uznana za niezdaną i w następnej sesji egzaminacyjnej uczeń będzie musiał zaliczać pisemny egzamin z języka polskiego jeszcze raz.

W przypadku osób, które zdecydowały się na zdawanie egzaminu na poziomie rozszerzonym, nie ma ryzyka niezaliczenia. Bez względu na to, ile punktów uczeń zdobędzie, egzamin zostanie uznany za zdany, a uzyskana ilość punktów będzie wpisana do świadectwa dojrzałości.

Wyniki pisemnej matury będą znane za kilka tygodni. Uczniowie otrzymają świadectwa maturalne najpóźniej do końca czerwca.

d42tc40
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d42tc40
Więcej tematów