Trwa ładowanie...

Matura poprawkowa 2022. Egzamin ostatniej szansy. Arkusze CKE

Do egzaminu poprawkowego z matury w 2022 roku może przystąpić 15,5 proc. uczniów, którzy nie zdali go w pierwszym terminie. Matura poprawkowa 2022 rozpocznie się we wtorek, 23 sierpnia o godzinie 9. Kiedy i gdzie sprawdzić jej wyniki?

Matura poprawkowa 2022. Arkusze, wynikiMatura poprawkowa 2022. Arkusze, wynikiŹródło: PAP, fot: Jakub Kaczmarczyk
d1rw9nl
d1rw9nl

Poprawa matury w 2022 odbędzie się we wtorek, 23 sierpnia o godzinie 9. Pisemny egzamin poprawkowy ze wszystkich przedmiotów obowiązkowych, a więc matematyki, języka polskiego oraz obcego języka nowożytnego odbędzie się w tym samym czasie.

Matura poprawkowa 2022 – kiedy można poprawić egzamin jeszcze w tym roku?

Egzamin maturalny jest niezdany, kiedy uczeń nie otrzyma co najmniej 30 proc. z możliwych do przyznania punktów w części pisemnej matury lub gdy egzamin zostanie unieważniony.

Prawo do ponownego podejścia do jednego z obowiązkowych przedmiotów otrzymuje uczeń, który przystąpił oraz zdał pozostałe egzaminy z przedmiotów obowiązkowych, a także przystąpił do egzaminu przynajmniej z jednego przedmiotu dodatkowego. Co ważne, egzaminy te nie mogły zostać mu unieważnione. Część ustna egzaminu maturalnego w 2022 w terminie poprawkowym nie jest przeprowadzana.

d1rw9nl

Kiedy jest poprawa matury dla uczniów, którzy nie zdali więcej niż 1 przedmiotu?

Egzamin poprawkowy dla osób, które nie zdały więcej niż 1 przedmiotu obowiązkowego na maturze w 2022, odbędzie się dopiero w maju 2023 roku.

Wedle obowiązujących przepisów, absolwenci, którzy nie osiągnęli wyniku wyższego lub równego 30 procent przyznawanych punktów z przynajmniej dwóch przedmiotów obowiązkowych, mogą przystąpić do poprawy matury w okresie 5 lat od terminu pierwszego egzaminu. Okres ten liczy się od października następującego po pierwszej, niezdanej maturze.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Tak się bawili maturzyści na studniówce w Elblągu. Wideo obiegło internet

Sytuacja wygląda podobnie w przypadku absolwentów, których egzamin został unieważniony, a także osób, którzy chcą poprawić wynik matury.

d1rw9nl

Poprawa matury 2022. Terminy ogłoszenia wyników

Wyniki matur poprawkowych w 2022 roku zostaną ogłoszone 9 września. Od tego dnia uczniowie będą mogli także odebrać świadectwo dojrzałości. Przystąpienie do egzaminu dojrzałości w terminie poprawkowym nie zamyka absolwentom drogi na studia. Wiele uczelni prowadzi dodatkowe rekrutacje, w których mogą wziąć udział absolwenci poprawiający egzamin dojrzałości.

Matura poprawkowa 2022. Wyniki - gdzie sprawdzić?

W dniu ogłoszenia wyników matury poprawkowej do szkół trafią świadectwa dojrzałości dla uczniów, którzy zdali egzamin w dodatkowym terminie. Wyniki poprawki z matury można także sprawdzić samodzielnie, poprzez system ZIU, który jest dostępny na stronie wyniki.edu.pl. W wyznaczone pola należy wpisać otrzymany w szkole login oraz hasło. Do systemu można zalogować się również poprzez profil zaufany lub za pomocą e-dowodu.

Matura poprawkowa 2022 arkusze. CKE walczy z przeciekami

Zdarzające się każdego roku przecieki z matury spowodowały reakcję Centralnej Komisji Edukacyjnej. W tym roku głośno było o przeciekach na maturze z angielskiego, której treść pojawiła się na Twitterze przed rozpoczęciem egzaminu. W związku z nieuczciwym działaniem niektórych uczniów, CKE ogłosiła, że od tego roku wprowadzone zostaną specjalne zabezpieczenia arkuszy.

Jak podał TVN24 od 23 sierpnia, czyli terminu matury poprawkowej 2022 do losowych paczek z arkuszami mają być dołączane specjalne nadajniki, informujące o otwarciu przesyłki. Jeżeli zdarzy się to przed godziną rozpoczęcia egzaminu, do OKE zostanie wysłane powiadomienie o zaistniałym przecieku z matury. Sytuacja ta może być podstawą do unieważnienia egzaminu.

d1rw9nl

Poprawa matury z matematyki 2022 – ten przedmiot oblało najwięcej maturzystów

Matematyka niemal każdego roku jest najczęściej poprawianym przedmiotem na maturze. W 2022 roku nie zdało jej 18 proc. wszystkich uczniów przystępujących do egzaminu. Poprawa matury z matematyki w tym roku odbędzie się we wtorek, o godzinie 9.

Poprawka z matury z matematyki nie różni się od klasycznego egzaminu dojrzałości. Próg zdawalności wynosi 30 procent, uczniowie mają do rozwiązania ten sam typ zadań, co na maturze podstawowej, mogą także korzystać z tych samych pomocy: kalkulatora prostego, linijki, cyrkla oraz tablicy z wybranymi wzorami matematycznymi.

Poprawa matury w 2022 - język polski oraz język obcy

Język polski był drugim, najczęściej oblewanym przedmiotem na maturze w 2022 roku. Z egzaminem nie poradziło sobie 5 proc. uczniów. Poprawa matury z języka polskiego oraz języków obcych również odbędzie się 23 sierpnia. Co ważne, w tym roku poprawić można wyłącznie część pisemną egzaminu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1rw9nl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1rw9nl
Więcej tematów