Trwa ładowanie...

Matura 2022. Czarnek załamuje ręce

Minister edukacji Przemysław Czarnek ocenił, że poziom matur od kilku lat jest bardzo niski. Powód odnajduje w gimnazjach. - System ten doprowadził do tak niskiego poziomu matury, który mamy od lat - powiedział.

Przemysław Czarnek komentuje poziom matur Przemysław Czarnek komentuje poziom matur Źródło: FORUM, fot: Lukasz Dejnarowicz
d1hit2y
d1hit2y

- Problem, który wszyscy widzimy, nazywa się gimnazja, czyli system 6+3+3 – powiedział w piątek Przemysław Czarnek w programie Kwadrans Polityczny TVP. Pytany o poziom tegorocznych matur, zwrócił uwagę, że od kilku lat jest on niski.

- To, co mamy od dwóch lat, dokładnie od 16 grudnia 2020 r., kiedy wydaliśmy rozporządzenie zmieniające wymogi egzaminacyjne na nieco niższe w stosunku do tego co było wcześniej, to jest efekt wyłącznie COVID-19, a nie systemu 6+3+3. Nauka zdalna, długo trwająca, spowodowała, że było dużo głosów, które mówiły, że nie da się przygotować do matury na takim poziomie, jak gdyby nauka odbywała się w trybie stacjonarnym – dodał.

Czarnek o nowej maturze

Minister przypomniał, że od przyszłego roku odbędzie się nowa matura dla pierwszych absolwentów systemu 8+4. - Zwłaszcza matura z języka polskiego będzie bardziej wymagająca – zaznaczył.

d1hit2y

- Od przyszłego roku szkolnego możemy spodziewać się kolejnych kilkuset tysięcy dzieci w polskim systemie oświaty i na to się z samorządowcami przygotowujemy, żeby uelastycznić jeszcze bardziej nasz system i spowodować taki sposób przyjmowania, który przede wszystkim nie zablokuje polskich szkół – odpowiedział, pytany o obecność dzieci z Ukrainy uczęszczających do polskich szkół.

- Nie mam wątpliwości, że takie samorządy, jak np. warszawski, będą musiały określić swój limit przyjęć dzieci ukraińskich do polskich szkół – dodał Czarnek.

- Ci młodzi ludzie w szkołach dzisiaj – Polacy, Ukraińcy, są podmiotami, które tworzą nową historię relacji polsko-ukraińskich – mówił. Zaznaczył jednak, że mimo aktualnych wydarzeń, nie powinno się fałszować historii dotyczącej rzezi wołyńskiej.

Podwyżki dla nauczycieli?

W kwestii podwyżek wynagrodzenia dla nauczycieli minister zaznaczył: "Nauczyciele nie są odrębną wyspą, odrębną grupą społeczną, wszyscy mamy mniej pieniędzy, patrząc na inflację, więc nie możemy traktować kogoś inaczej niż kogokolwiek innego".

d1hit2y

- Myślę, że w kolejnym tygodniu Rada Ministrów przyjmie projekt ustawy, który będzie bardzo mocno zmieniał system awansu zawodowego nauczycielskiego, co spowoduje wzrost wynagrodzenia dla nauczycieli stażystów i kontraktowych o 15 proc. – poinformował Czarnek.

Matura 2021. Najważniejsze punkty dla każdego maturzysty

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1hit2y
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1hit2y
Więcej tematów