Matura 2024. Matematyka. Arkusz pojawił się w sieci. Dyrektor CKE komentuje
Środa 8 maja to drugi dzień tegorocznych matur. Od godziny 9:00 zdający mierzą się z zadaniami z matematyki. Jeszcze przed zakończeniem czasu przeznaczonego na rozwiązanie arkusza, w sieci pojawiły się zdjęcia arkusza maturalnego. Dojdzie do unieważnienia matury z matematyki? Dyrektor CKE skomentował sprawę.
Matematyka na poziomie podstawowym to przedmiot obowiązkowy na maturze. W 2024 roku egzamin odbywa się w dwóch formułach - tzw. nowej, którą zdaje zdecydowana większość maturzystów oraz "starej", zgodnej z formułą 2015. Krótko po rozpoczęciu egzaminu na portalu X (dawniej Twitter) pojawiły się zdjęcia zadań z arkusza maturalnego. Czy egzamin zostanie unieważniony?
Matura z matematyki 2024. Przeciek? Pełen arkusz dostępny w sieci
Matura z matematyki trwa 180 minut (formuła 2023) lub 170 minut (formuła 2015). Początek egzaminu nastąpił o godzinie 9:00. Około 30 minut później na portalu X (dawniej Twitter) pojawiły się zdjęcia wszystkich stron arkusza.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zadaliśmy Polakom proste pytania z matematyki. Ich odpowiedzi to hit
Podobna sytuacja miała miejsce dzień wcześniej, podczas matury z j. polskiego. Jak zapowiedział wówczas dyrektor CKE, dr Marcin Smolik, zdający sfotografował arkusz wraz ze swoim PESEL-em. Jego egzamin został unieważniony. Czy takie same konsekwencje czekają osobę, która dziś udostępniła arkusz maturalny z matematyki?
- Bez sfotografowanego numer PESEL nie potrafię powiedzieć, gdzie zostało zrobione zdjęcie. Widać, że zespół nadzorujący nie dopilnował - przekazał w rozmowie z Interią szef Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Warto podkreślić, że oficjalne arkusze dla obu formuł egzaminu z matematyki CKE opublikuje dziś, krótko po godzinie 14:00.
Matura 2024. Dziś kolejne egzaminy
Poza matematyką na poziomie podstawowym, na środę 8 maja zaplanowano również pierwsze egzaminy na poziomie rozszerzonym. O godzinie 14:00 rozpoczną się matury z języka kaszubskiego, języka łemkowskiego oraz języka łacińskiego i kultury antycznej.