Matura 2024. Jak wygląda egzamin ustny z j. polskiego? Jaki jest próg zdawalności?
Obowiązkowym przedmiotem na maturze w 2024 roku, zarówno jeśli chodzi o egzamin pisemny, jak i ustny, jest język polski. Zdają go wszyscy maturzyści. Jak wygląda taki egzamin i jaki jest jego próg zdawalności?
Ustne egzaminy maturalne w 2024 roku odbędą się w dniach od 11 do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 do 25 maja, zgodnie z harmonogramem ustalonym przez szkolne zespoły egzaminacyjne. Jednym ze zdawanych wówczas egzaminów, jest język polski.
Struktura egzaminu ustnego z języka polskiego na maturze
Egzamin ustny z języka polskiego zdają wszyscy abiturienci na takim samym poziomie. W przypadku nowej formuły 2023 składa się on z dwóch części: zadania dotyczącego jednej z lektur obowiązkowych oraz zadań związanych z szeroko pojętą literaturą, kulturą i językiem.
Celem egzaminu ustnego z języka polskiego, jest sprawdzenie, jakie umiejętności w zakresie komunikacji werbalnej ma maturzysta oraz czy posiada zdolność organizacji warsztatu pracy pod presją czasu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zadaliśmy Polakom proste pytania z matematyki. Ich odpowiedzi to hit
Po wejściu na salę egzaminacyjną zdający losuje zestaw zawierający dwa zdania. Pierwsze z nich dotyczy jednej z lektur i pochodzi z puli pytań jawnych opublikowanych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Każdy maturzysta może wcześniej przygotować swoją wypowiedź, zgodnie z zawartym poleceniem. Zagadnień na maturze z języka polskiego w wersji ustnej egzaminu jest 110.
Drugie z zadań dotyczy literatury lub kultury i języka i może zawierać tekst literacki, tekst kultury lub tekst ikonograficzny (bądź jego fragment).
Ile trwa matura ustna z języka polskiego?
Łącznie ustny egzamin dojrzałości z języka polskiego trwa 30 minut, z czego pierwsza połowa to czas przeznaczony na przygotowanie do wypowiedzi. Druga część matury ustnej z polskiego to wystąpienie przed komisją oraz rozmowa z zespołem egzaminującym.
Jak oceniana jest matura ustna z języka polskiego?
Egzaminatorzy biorą pod uwagę całość odpowiedzi. Ważne jest nie tylko to, co zdający mówi, ale jak to robi i jakiego języka używa. Wszystko to zestawione jest z elementami komunikacji niewerbalnej, takimi jak: mimika, gesty i cała mowa ciała.
Za egzamin ustny z języka polskiego na maturze można uzyskać maksymalnie 30 punktów. Są one przyznawane w następujący sposób:
- od 0 do 16 punktów – za aspekty merytoryczne wypowiedzi na egzaminie w zadaniach 1 i 2,
- od 0 do 4 punkty – za kompozycję wypowiedzi w zadaniach 1 i 2,
- od 0 do 6 punktów – za aspekt merytoryczny wypowiedzi podczas rozmowy z egzaminującymi,
- od 0 do 4 punktów – za zakres i poprawność środków językowych w wypowiedziach oraz podczas rozmowy.
Za zdany uważany będzie egzamin ustny z języka polskiego, z którego abiturient uzyska co najmniej 30 proc. punktów, czyli w tym przypadku – 9 punktów.