Matura 2023. Matematyka. Zadania. Co znajdzie się w arkuszach?
Już 8 maja o godzinie 9:00 rozpocznie się matura z matematyki na poziomie podstawowym. To egzamin obowiązkowy, który w tym roku odbędzie się w dwóch formułach. Jakie zagadnienia znajdą się w arkuszach? CKE podała, jakich zadań z matematyki mogą spodziewać się abiturienci.
Matematyka to przedmiot, którego obawiają się maturzyści. Z tego względu wielu z nich jeszcze przed rozpoczęciem egzaminu poszukuje informacji na temat zadań i treści arkuszy. Ta jest prawnie chroniona - zdający poznają ją dopiero w dniu matur. CKE poinformowała jednak, jakich typów zadań można spodziewać się na maturze z matematyki w formule 2023 oraz 2015.
Arkusz matematyka 2023. Tych zagadnień mogą spodziewać się maturzyści
O tym, jak będzie wyglądać matura z matematyki 2023, Centralna Komisja Egzaminacyjna poinformowała w prezentacji, podsumowującej najważniejsze zmiany wprowadzone w związku z egzaminami w "nowej" formule. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez CKE, osoby, które będą przystępować do egzaminów w 2023 oraz 2024 roku, zostaną objęte specjalnymi wymogami.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Matura z matematyki. Zadania dla formuły 2015. Takie będą zasady
Matematykę w formule 2015 na maturze będą zdawać absolwenci trzyletnich liceów oraz czteroletnich techników. To uczniowie, których nie objęła reforma edukacji, przeprowadzona przed sześcioma laty. Egzamin, który rozpocznie się w poniedziałek 8 maja o godzinie 9:00, potrwa 170 minut. Przystępujący do niego, w tym czasie będą musieli uporać się z zadaniami zamkniętymi oraz otwartymi. Jak wskazuje CKE, tych ma być 7 - o dwa mniej, niż w latach 2015-2020. Za poprawne rozwiązanie całego arkusza w "starej" formule maturzyści będą mogli otrzymać maksymalnie 46 punktów - 29 pkt za zadania zamknięte oraz 17 pkt za zadania otwarte.
Co znajdzie się w arkuszu z matematyki w formule 2015? Jak wskazuje CKE, matura będzie przeprowadzana "na podstawie wymagań egzaminacyjnych, zawierających ograniczony zakres wymagań podstawy programowej". Wśród ograniczeń wskazano wymagania dot. funkcji oraz graniastosłupów, a także "całkowitą redukcję wymagań" dotyczących brył obrotowych i wymagań dot. ostrosłupów z czwartego etapu edukacyjnego (Liceum Ogólnokształcące oraz Technikum).
Matura matematyka 2023. Arkusze dla nowej formuły. Te zmiany czekają maturzystów
Do matury w formule 2023 przystąpią maturzyści, którzy ukończyli w tym roku czteroletnie liceum. Ci absolwenci również rozpoczną egzamin z matematyki w poniedziałek 8 maja o godzinie 9:00. Na rozwiązanie wszystkich zadań z arkusza będą jednak mieli o 10 minut więcej niż zdający "starą" formułę, czyli 180 minut. Abiturienci w tym czasie będą musieli rozwiązać zadania otwarte - jak podaje CKE, będzie ich od 7 do 13 oraz zadania zamknięte. W przypadku tzw. nowej formuły 2023 maksymalna liczba punktów możliwych do zdobycia wynosi 46 - 29 pkt za zadania zamknięte oraz 17 pkt za zadania otwarte.
Jakich zadań należy spodziewać się podczas matury z matematyki 2023? Jak informuje CKE, egzamin będzie przeprowadzany na podstawie wymagań egzaminacyjnych, które zawierają ograniczony zakres podstawy programowej. "Np. ograniczenie liczby zadań na dowodzenie w arkuszu (do jednego), brak zadania na dowód geometryczny, usunięcie wzorów skróconego mnożenia dla potęg trzecich, ograniczenie wymagań dotyczących wielomianów, ograniczenie wymagań ze stereometrii, m.in. całkowite usunięcie zagadnień dotyczących brył obrotowych" - wskazała Centralna Komisja Egzaminacyjna.
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ.