Trwa ładowanie...

Matura 2021. Przecieki z języka polskiego? Na te lektury warto zwrócić uwagę

Już 4 maja 2021 roku rozpoczną się matury 2021. Pierwszego dnia uczniowie zmierzą się z egzaminem z języka polskiego. Czy znane są jakieś przecieki? Dla uczniów lepiej by było, gdyby do nich nie doszło.

Share
Matura 2021 z języka polskiego. Przecieki mogłyby oznaczać dodatkową dawkę stresu
Matura 2021 z języka polskiego. Przecieki mogłyby oznaczać dodatkową dawkę stresuŹródło: Pixabay
d44g9d5

Serca maturzystów z pewnością biją już nieco mocniej. Niejeden z nich próbuje na ostatnią chwilę powtórzyć jak największą część materiału. Każdy maturzysta powinien sięgnąć po opracowania lektur obowiązkowych, tzw. z gwiazdką. Z powodu pandemii i związanej z nią nauki zdalnej lista ta jest znacznie krótsza niż w minionych latach.

Lista lektur obowiązkowych podczas matury 2021:

 • "Bogurodzica"
 • Jan Kochanowski - wybrane pieśni, treny (inne niż w gimnazjum) i psalm
 • Adam Mickiewicz - "Dziady część III", "Pan Tadeusz
 • "Bolesław Prus - "Lalka"
 • Stanisław Wyspiański "Wesele"
 • Bruno Schulz - wybrane opowiadanie
 • Witold Gombrowicz "Ferdydurke" (w całości lub w części)
d44g9d5

Nie sposób ukryć, że faworytką maturzystów podczas matury 2021 z polskiego jest "Lalka" B. Prusa. Klasyka polskiej powieści jest najczęściej występującą lekturą na egzaminach maturalnych. Wielu maturzystów żartuje, że z racji na obecną sytuację pandemiczną, na egzaminie mogą pojawić się również fragmenty "Dżumy" Alberta Camus.

Matura 2021. Szef CKE udzielił ważnej rady maturzystom

Sen z powiek maturzystów spędzać może widmo rozprawki pisanej na podstawie "Ferdydurke" Witolda Gombrowicza. Od momentu pojawienia się tej pozycji w grupie lektur obowiązkowych jest to stała zmora zdających. Gdyby stworzyć skalę punktową oceniającą trudność w interpretacji, dzieło Gombrowicza miało by prawdopodobnie jedną z najwyższych ocen.

d44g9d5

Matura 2021 przecieki nie byłyby niczym dobrym

Na kilkanaście godzin przed rozpoczęciem egzaminu maturzyści szukają informacji na temat ewentualnych przecieków. Przestrzegamy jednak, że ewentualny wcześniejszy wgląd do arkusza mógłby nieść ze sobą poważne konsekwencje. W najgorszym przypadku mogłoby dojść do unieważnienia egzaminu i konieczności podejścia do niego w innym terminie.

Matura 2021 - harmonogram WP
Matura 2021 - harmonogramŹródło: WP

Matura 2021 z polskiego w pandemicznych okolicznościach

Z powodu pandemii koronawirusa i przedłużającej się nauki zdalnej matura 2021 z języka polskiego będzie inna niż poprzednie. O szczegółowych zmianach poinformowało MEiN. Pełną ich listę przedstawiamy poniżej.

 • Za rozwiązanie zadań można uzyskać maksymalnie 70 punktów (czytanie ze zrozumieniem, argumentowanie, znajomość zasad posługiwanie się poprawną polszczyzną – 20 pkt, ok. 12–15; wypracowanie – 50 pkt.
 • Trzy tematy wypracowania do wyboru: dwie rozprawki oraz interpretacja tekstu poetyckiego.
 • Jeden temat rozprawki ze wskazaną lekturą obowiązkową, drugi z tekstem spoza kanonu lektur obowiązkowych.
 • Przypominamy, że MEiN podjęło również decyzję, na mocy której do egzaminów ustnych z języka polskiego i obcego przystąpią jedynie chętni, a nie wszyscy zdający, jak to było w minionych latach.

Więcej informacji na temat matur 2021 znajdziesz klikając w ten link.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d44g9d5

Podziel się opinią

Share
d44g9d5
d44g9d5
Więcej tematów