Trwa ładowanie...

Matura 2021 z języka polskiego. Co będzie? Maturzyści mają swoje typy, "Pan Tadeusz" może "Lalka"?

Matura 2021 zbliża się wielkimi krokami. Uczniowie jak co roku, liczą na przecieki maturalne. Jak wygląda matura z języka polskiego? Jakich pytań należy się spodziewać i co warto powtórzyć przed maturą? Sprawdź, czego należy się spodziewać. Oto typy z języka polskiego

Matura 2021. Co będzie na maturze z języka polskiego? Matura 2021. Co będzie na maturze z języka polskiego? Źródło: Pixabay, fot: Free-Photos
drs640f
drs640f

Matura 2021 zbliża się wielkimi krokami. Tegoroczni maturzyści niemal przez cały rok szkolny przygotowywali się do egzaminu dojrzałości podczas nauki zdalnej. W związku z tym, wymagania egzaminacyjne obowiązujące na egzaminie maturalnym 2021 zostały zmienione. Długi majowy weekend, to ostatni dzwonek na naukę i powtórkę.

Matura 2021. Egzamin z polskiego

Matura 2021 z języka polskiego na poziomie podstawowym zgodnie z harmonogramem matur CKE zaplanowana jest na 4 maja. Uczniowie rozpoczną egzamin o godzinie 9:00. Matura z polskiego na poziomie podstawowym trwa 170 minut. Z kolei matura z języka polskiego na poziomie rozszerzonym odbędzie się 10 maja i trwa aż 180 minut.

Dyrektor CKE mówi o poziomie tegorocznej matury. Ostrzega wszystkich, którzy chcą ją zbagatelizować

Arkusz maturalny z polskiego na poziomie podstawowym podzielony jest na dwie części. Pierwsza z nich składa się z pytań testowych i sprawdza umiejętności maturzystów, które dotyczą rozumienia tekstu. Można za nią uzyskać 20 punktów. W drugiej części uczniowie mierzą się z wypracowaniem. Do wyboru mają trzy tematy: dwie rozprawki i interpretacja tekstu poetyckiego. Za to zadanie można uzyskać aż 50 punktów.

drs640f

Matura 2021. Zmiany w egzaminie maturalnym

Zniesiony został obowiązek przystąpienia do egzaminu ustnego i egzaminu z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym. Tegorocznym maturzystom umożliwiono też zmianę deklaracji przystąpienia do egzaminu maturalnego. Są to główne kwestie, które zawiera rozporządzenie podpisane 16 grudnia 2021 roku przez Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka.

Matury 2021 i harmonogram WP
Matury 2021 i harmonogramŹródło: WP

Matura z polskiego 2021. Przecieki, przewidywania i przygotowania

Aby oswoić się z formą matury i przygotować się do tego jak egzamin maturalny wygląda, to warto przerobić sobie kilka arkuszy z wcześniejszych lat. Matura z języka polskiego nie należy do najłatwiejszych. Aby dobrze ją zdać, trzeba wykazać się dobrą znajomością wielu tekstów kultury, dlatego najlepiej przed egzaminem przypomnieć sobie najważniejsze teksty z poprzednich lat nauki i obecne w nich wątki i motywy.

W poprzednich latach na egzaminach maturalnych pojawiły się następujące lektury:

  • Matura z polskiego 2020: „Wesele”, „Daremne”,
  • Matura z polskiego 2019: „Dziady”, cz. III, „Pan Tadeusz”, „Samotność”,
  • Matura z polskiego 2018: „Lalka”, „Noce i dnie”,
  • Matura z polskiego 2017: „Ziemia, planeta ludzi”, „Słyszę czas”,
  • Matura z polskiego 2016: „Dziady”, cz. IV, „Dałem słowo”,
  • Matura z polskiego 2015: „Lalka”, „Ta jedna sztuka”,
  • Matura z polskiego 2014: „Potop”, „Wesele”,
  • Matura z polskiego 2013: „Gloria victis”, „Mazowsze” i „Przedwiośnie”,
  • Matura z polskiego 2012: „Dziady”, „Lalka” i „Ludzie bezdomni”

W facebookowych grupach dla maturzystów z kolei aż wrze od spekulacji na temat, co będzie na maturze z polskiego. Wśród najczęstszych typów pojawiają się "Lalka" Bolesława Prusa oraz "Dziady" Adama Mickiewicza. Często wymienia się również "Pana Tadeusza" i "Wesele". To jednak tylko typy w oparciu o doświadczenia wcześniejszych roczników.

drs640f

Na przecieki maturalne lepiej nie liczyć, bo jeśli takowe się pojawią, może się skończyć powtórką egzaminu maturalnego. Najlepiej polegać na maturze na swojej wiedzy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
drs640f
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
drs640f
Więcej tematów