Trwa ładowanie...

Matura 2020. Znamy terminy egzaminów. Maturzyści: cieszymy się, ale co z naszym bezpieczeństwem?

Kiedy matura 2020? Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski ogłosił terminy. Egzaminy mają rozpocząć się 8 czerwca, ale maturzyści mają duże obawy, czy tak się stanie. Nie wiedzą też, jak MEN zapewni im bezpieczeństwo podczas pisania egzaminów.

Share
Matura 2020. Znamy terminy egzaminów. Maturzyści: cieszymy się, ale co z naszym bezpieczeństwem?
Źródło: Getty Images, fot: BSR Agency
d10lblq

Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski piątkowej konferencji prasowej odpowiedział na nurtujące maturzystów i uczniów pytana: kiedy odbędą się matury 2020 i egzamin ósmoklasisty.

- Egzamin maturalny, a także ósmoklasisty, są egzaminami, który pozwalają przyjrzeć się w sposób obiektywny temu, jaką wiedzę zdobyli uczniowie. Uznaliśmy, że będziemy je przeprowadzać. To daty dosyć odległe i dosyć bezpieczne - powiedział minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.

Egzaminy dojrzałości rozpoczną się 8 czerwca, z kolei od 16 czerwca rusza egzamin ósmoklasisty. - Matury mają się rozpocząć 8 czerwca egzaminem z języka polskiego i potem w kolejnych dniach będą egzaminy z kolejnych przedmiotów, do końcówki czerwca - tłumaczył Piontkowski. - W tym roku, ze względu na szczególną sytuację, nie będzie części ustnej egzaminów. Matury będą tylko pisemne - dodał.

d10lblq

Matura ustna 2020 odwołana. Maturzyści zadowoleni

- Odwołanie matur ustnych na pewno jest miłą wiadomością, bo jest to najbardziej stresująca część matur, a odpowiadanie w maseczce mogłoby przynieść dodatkowy dyskomfort - mówi Wirtualnej Polsce Kasia Marcińczyk, tegoroczna maturzystka z I LO w Białymstoku. - Ja się czuję przygotowana, bo przygotowuję się już trzeci rok, ale nie wiem, czy te daty są w porządku. Mam obawy. W końcu to jest nieco ponad miesiąc od teraz. Nie wiadomo, jaka będzie wtedy sytuacja w związku z koronawirusem, ale trzymam kciuki, żeby była jak najlepsza i by te matury mogły się odbyć - dodaje.

Adam Kudyba, maturzysta z XVI LO we Wrocławiu, komentuje: - Matura ustna w znacznej większości nie jest brana pod uwagę przy rekrutacji, więc to poprawna decyzja. Cieszę się, że poznaliśmy terminy egzaminów pisemnych.

Maturzystka, z którą rozmawiamy, obawia się, że mimo wszystko ten termin znowu zostanie przesunięty. - A kolejne przesunięcie to dodatkowy stres - dodaje. - W środku egzaminów wypada też Boże Ciało, co zrobią z tą kwestią? Na ten dzień zaplanowany jest egzamin z rozszerzonej matematyki, co z nim zrobią? - pyta Kasia.

W podobnym tonie wypowiada się Adam: - Mam wątpliwość, na ile te terminy będą faktycznie możliwe do realizacji. Przecież stan pandemii ma trwać jeszcze w czerwcu.

d10lblq

Matura 2020 i koronawirus. Co z procedurami bezpieczeństwa?

- Mamy nadzieję że sytuacja epidemiczna pozwoli na to, by te egzaminy przeprowadzić - mówił na konferencji minister Piontkowski. Zapewnił na ten moment, że uczniowie nie będą siedzieć po dwie-trzy osoby w ławce, a "każdy będzie oddzielnie w odpowiedniej odległości od pozostałych".

Tuż przed konferencją prasową wysłaliśmy pytania do szefa MEN, które dotyczyły m.in. procedur bezpieczeństwa przy przeprowadzaniu egzaminów, w tym matury. Niestety nie uzyskaliśmy odpowiedzi. A maturzyści mają ogromne obawy dotyczące tego, jak od strony technicznej będą przebiegać matury.

- Jeśli mamy pisać w konkretnym terminie, oczekujemy informacji na temat zapewnienia nam bezpieczeństwa. Przecież te egzaminy będą pisać tysiące młodych ludzi - mówi nam maturzysta z Wrocławia.

- Co zrobi ministerstwo, żebyśmy czuli się bezpiecznie? Nikt tej kwestii nie poruszył - dodaje maturzystka z Białegostoku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d10lblq

Podziel się opinią

Share
d10lblq
d10lblq
Więcej tematów