PolskaMatura 2017 - język polski. Mamy arkusze egzaminacyjne

Matura 2017 - język polski. Mamy arkusze egzaminacyjne

"Praca - pasja czy obowiązek" na podstawie "Ziemi, planety ludzi" Antoine de Saint-Exupery i "Mój dziwny Sienkiewicz - takie były tematy do wyboru na egzaminie z języka polskiego na poziomie podstawowym. CKE podała już arkusze z języka polskiego.

Matura 2017 - język polski. Mamy arkusze egzaminacyjne
Źródło zdjęć: © PAP

04.05.2017 15:22

CKE opublikowała dwa rodzje arkuszy. Do egzaminów w "nowej" formule przystąpili tegoroczni maturzyści, a także absolwenci liceum ogólnokształcącego z lat 2015-2016 i technikum z 2016 r., jeśli nie zdali w ubiegłych latach, lub chcą podwyższyć wynik zdawanego wcześniej egzaminu.

Z kolei do "starej matury" przystąpili absolwenci liceum ogólnokształcącego z lat 2005-2014 oraz absolwenci techników z lat 2006-2015, którzy zadeklarowali przystąpienie do egzaminu po raz pierwszy, poprawiają niezdany egzamin lub poprawiają jego wynik, przystępują do matury z nowego przedmiotu.

Matura 2017. Egzamin z języka polskiego trwał 170 minut

Egzamin pisemny z języka polskiego na poziomie podstawowym jest obowiązkowy dla wszystkich maturzystów. Chętni mogą pisać także egzamin z tego przedmiotu na poziomie rozszerzonym. Deklaracje przystąpienia do egzaminu na tym poziomie złożyło 18,7 proc. tegorocznych absolwentów liceów i techników.

Pisemna sesja egzaminacyjna potrwa do 24 maja. Wielu maturzystów zakończy jednak egzaminy pisemne wcześniej - egzaminy z najczęściej wybieranych przedmiotów odbędą się w pierwszych dwóch tygodniach sesji. Ustna sesja egzaminacyjna zakończy się 26 maja. Wyniki matur zostaną ogłoszone 30 czerwca.

Co trzeba zrobic, żeby zdać maturę?

Aby zdać maturę, abiturient musi uzyskać minimum 30 proc. punktów z egzaminów obowiązkowych. Wynik egzaminu z przedmiotu do wyboru nie ma wpływu na uzyskanie świadectwa maturalnego (nie ma progu zaliczeniowego), służy tylko przy rekrutacji na studia.

Abiturienci, którzy nie mogą przystąpić do egzaminów w sesji majowej, a uzyskali zgodę dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej, mogą przystąpić do nich w sesji dodatkowej w czerwcu.

Maturzysta, który nie zda jednego obowiązkowego egzaminu, ma prawo do poprawki pod koniec sierpnia. Abiturient, który nie zda więcej niż jednego egzaminu, może poprawiać je dopiero za rok.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
szkołajęzyk polskicke
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (85)