Trwa ładowanie...

Matteo Salvini o imigrantach: nie nakarmimy całego świata. Wolę zająć się Włochami

Wicepremier Włoch Matteo Salvini sprzeciwia się przyjęciu 42 imigrantów, którzy na statku należącym do organizacji Sea Watch wpłynęli na włoskie wody terytorialne. Jednostkę nazwał "pirackim statkiem", a jego kapitana oskarżył o wykorzystywanie imigrantów do celów politycznych.

Share
Matteo Salvini o imigrantach: nie nakarmimy całego świata. Wolę zająć się Włochami
Źródło: PAP
d4c4u21

W wywiadzie dla radia RAI Salvini skarżył się na bezczynność UE w sprawie imigrantów. - Nie możemy nakarmić całego świata. Mamy kilka milionów Włochów, przeżywających trudności i ja najpierw zajmę się nimi - stwierdził.

Skrytykował również organizację Sea Watch, która pomaga uchodźcom próbującym przedostać się z Afryki do Europy drogą morską. - Do Włoch ci, którzy uciekają przed wojną, przybywają samolotami, mając uznany status uchodźcy. Migranci ze statku płacą przemytnikom po 3 tys. dolarów. To są płatne podróże zorganizowane przez mafię przemytników ludzi, która potem wykorzystuje te pieniądze na zakup broni i narkotyków. A zatem rozbicie tego przemytu oznacza ratowanie życia. Niektóre z NGO pomagają w istocie w przemycie istot ludzkich - wyliczał.

Salvini odniósł się także do planowanego przez UE objęcia Włoch procedurą nadmiernego deficytu, ze względu na wysoki dług publiczny kraju. - Nie żartujmy, nie płacimy Europie po to, żeby nas przywoływała do porządku. A potem w sprawie imigracji odwracają się w drugą stronę - ocenił.

Zobacz także: Giertych snuje wizje ws. Pawłowicz. Lubnauer nie dowierza

Sea Watch prosi UE o pomoc

Po nocy, którą statek niemieckiej organizacji pod holenderską banderą spędził w pobliżu wyspy Lampedusa, Sea Watch zwróciła się z apelem do Unii Europejskiej. "Wczoraj z powodu kryzysu wpłynęliśmy na włoskie wody. Straż Przybrzeżna i Gwardia Finansowa były na pokładzie. Czekaliśmy przez noc, nie możemy dłużej czekać" - czytamy w komunikacie. Według organizacji na pokładzie panuje "desperacja".

Salvini pozostaje jednak nieugięty i ostro krytykuje kapitana jednostki. - Robi to z powodów politycznych, bo w ciągu 15 dni dwa razy zdążyłaby wrócić do Holandii - powiedział.

d4c4u21

Przypomnijmy, po kilkunastu dniach oczekiwania na przyjęcie w porcie statek Sea Watch 3 złamał zakaz władz w Rzymie i wpłynął na włoskie wody terytorialne. Nie zatrzymał się również wtedy, gdy zażądały tego włoskie służby. Statek podpłynął w pobliże Lampedusy i poprosił o zgodę na wpłynięcie do portu, której w ciągu kilkunastu godzin oczekiwania nie otrzymał.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4c4u21

Podziel się opinią

Share
d4c4u21
d4c4u21
Więcej tematów