Trwa ładowanie...
d1d1mzk

Mateusz Morawiecki zwrócił się do TK. Chodzi o zbadanie uchwały trzech izb SN

Mateusz Morawiecki zwrócił się do Trybunału Konstytucyjnego. Chodzi o zbadanie zgodności z Konstytucją uchwały trzech izb Sądu Najwyższego.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Premier Mateusz Morawiecki
Premier Mateusz Morawiecki (PAP)
d1d1mzk

- Premier zwrócił się do TK o zbadanie zgodności z Konstytucją uchwały SN skutkującej podważaniem kompetencji niektórych sędziów do orzekania i kwestionowaniem skuteczności wyroków wydanych z ich udziałem - poinformował PAP rzecznik rządu Piotr Mueller.

Takie kroki były zapowiadane już wcześniej. Pod koniec stycznia rzecznik rządu zapowiadał, że premier Morawiecki zdecydował o skierowaniu do TK wniosku o zbadanie przepisów, na mocy których trzy izby Sądu Najwyższego podjęły wspomnianą uchwałę.

- Jeśli dopytujecie mnie państwo o moją opinię w przeszłości powoływanych sędziów, to mogę powiedzieć tak: jako aktywny, bardzo młody działacz podziemnych struktur opozycyjnych opozycji demokratycznej przez 25 lat, 30 lat wolnej Polski, byłem i jestem oburzony, że jest wielu sędziów stanu wojennego, sędziów mianowanych przez Radę Państwa PRL, którzy jeszcze cały czas mogą orzekać, ale to nie jest moja prerogatywa, żeby rozstrzygać o tym, czy ich wyroki, które wydają, są zgodne z prawem, czy nie - tak mówił wówczas Mateusz Morawiecki w sprawie uchwały SN.

d1d1mzk

Zobacz też: Andrzej Duda liderem sondaży. "Pamiętam, jak w 2015 r. szorował niemalże po dnie"

Przypomnijmy: pod koniec stycznia Sąd Najwyższy podjął uchwałę w sprawie sędziów powołanych przez prezydenta na wniosek tzw. nowej Krajowej Rady Sądownictwa. Wynika z niej, że są oni nieuprawnieni do orzekania.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1d1mzk

Podziel się opinią

Share

d1d1mzk

d1d1mzk
Więcej tematów