Trwa ładowanie...

Mateusz Morawiecki o wyroku TSUE. "Nie pozwolimy na to"

Mateusz Morawiecki zabrał głos po ogłoszeniu wyroku TSUE ws. przenoszenia sędziów. - To próba uderzenia w stabilność systemu społeczno-prawnego, próba jego destabilizacji - mówił premier. Szef rządu odniósł się także do sytuacji na polsko-białoruskiej granicy.

Mateusz Morawiecki o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej Mateusz Morawiecki o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej Źródło: East News, fot: JOE KLAMAR
d3duz4r
d3duz4r

W trakcie wizyty na Słowenii Mateusz Morawiecki mówił, że więź transatlantycka jest gwarantem prawidłowego rozwoju i pokoju na świecie.

- W świecie kruchych i zmiennych sojuszy więź transatlantycka jest gwarantem prawidłowego rozwoju i pokoju na świecie. My patrzymy na to w sposób absolutnie jednoznaczny. Wszyscy, którzy próbują niuansować, próbują wywracać ten sojusz, to przeciwnicy Europy - przekazał Mateusz Morawiecki.

- Optujemy za zacieśnieniem więzi transatlantyckich, za wsparciem UE we wszystkich jej wymiarach, również w wymiarze bezpieczeństwa, ale we współpracy z NATO - dodał szef polskiego rządu.

Kryzys na granicy polsko-białoruskiej. "Mamy absolutne poparcie"

Morawiecki wyjaśnił, że dla wszystkich krajów UE jest jasne, że za ataki hakerskie odpowiadają bardzo często nasi wschodni sąsiedzi.

d3duz4r

Premier odniósł się także do sytuacji na polsko-białoruskiej granicy. - Tutaj widać to bardzo wyraźnie, jak na dłoni, że potrzebny był stan wyjątkowy, że nasze działania ochronne są potrzebne, że wszystkie te próby przyciągania migrantów z Iraku, Libii, Maroka, Egiptu i kilku innych krajów są mechanizmem, który ma doprowadzić do chaosu w UE, do kryzysu migracyjnego w UE. Dlatego mamy tutaj absolutnie, bezdyskusyjne poparcie - zarówno Polska, jak i Litwa oraz Łotwa, bo nasze trzy kraje graniczą z Białorusią - wskazał szef polskiego rządu.

Premier zaznaczył, że "broniąc tej granicy (z Białorusią - przyp. red.) przed nieuprawnionym wejściem na nasze terytorium, bronimy jednocześnie UE".

- Zdajemy sobie sprawę z tego, że ten napór może być długotrwały. Uważam, że my musimy zakładać najgorsze scenariusze. Miejmy nadzieję na najlepsze, ale zakładajmy najgorsze, wtedy będziemy być może miło rozczarowani raczej, niż niemiło zaskoczeni - dodał polityk.

- I dlatego budujemy coraz to bardziej szczelne mechanizmy ochronne, instalacje ochronne. Po to, aby móc w jednoznaczny sposób i bardzo skutecznie chronić się przed sztucznie wywołanym naporem migracyjnym ze strony reżimu Łukaszenki - pokreślił Morawiecki.

d3duz4r

Zobacz też: Gdzie jest Donald Tusk? Europoseł PO odpowiada

Orzeczenie TSUE. Premier zabrał głos

Premier w trakcie swojego wystąpienia odniósł się także do środowego orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej ws. sądownictwa.

Przypomnijmy, Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał w środę wyrok w sprawie przenoszenia sędziów. "Przeniesienie sędziego bez jego zgody do innego sądu lub między dwoma wydziałami tego samego sądu może naruszać zasady nieusuwalności i niezawisłości sędziów" - głosi wyrok TSUE.

d3duz4r

- Polska jest państwem prawa opartym o konstytucję. To próba uderzenia w stabilność systemu społeczno-prawnego, próba jego destabilizacji. Nie pozwolimy na to - zaznaczył szef polskiego rządu.

- Jeżeli europejski Trybunał Sprawiedliwości wydaje wyrok, w wyniku którego setki tysięcy wyroków wydanych przez sędziów powołanych w ciągu ostatnich lat zostaje zakwestionowanych, to należy się zastanowić do czego prowadzi taki wyrok - mówił premier.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3duz4r
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3duz4r
Więcej tematów