Mateusz Morawiecki o wyroku TSUE. "Nie pozwolimy na to"

Mateusz Morawiecki zabrał głos po ogłoszeniu wyroku TSUE ws. przenoszenia sędziów. - To próba uderzenia w stabilność systemu społeczno-prawnego, próba jego destabilizacji - mówił premier. Szef rządu odniósł się także do sytuacji na polsko-białoruskiej granicy.

Mateusz Morawiecki o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej
Mateusz Morawiecki o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej
Źródło zdjęć: © East News | JOE KLAMAR
Sylwia Bagińska

W trakcie wizyty na Słowenii Mateusz Morawiecki mówił, że więź transatlantycka jest gwarantem prawidłowego rozwoju i pokoju na świecie.

- W świecie kruchych i zmiennych sojuszy więź transatlantycka jest gwarantem prawidłowego rozwoju i pokoju na świecie. My patrzymy na to w sposób absolutnie jednoznaczny. Wszyscy, którzy próbują niuansować, próbują wywracać ten sojusz, to przeciwnicy Europy - przekazał Mateusz Morawiecki.

- Optujemy za zacieśnieniem więzi transatlantyckich, za wsparciem UE we wszystkich jej wymiarach, również w wymiarze bezpieczeństwa, ale we współpracy z NATO - dodał szef polskiego rządu.

Kryzys na granicy polsko-białoruskiej. "Mamy absolutne poparcie"

Morawiecki wyjaśnił, że dla wszystkich krajów UE jest jasne, że za ataki hakerskie odpowiadają bardzo często nasi wschodni sąsiedzi.

Premier odniósł się także do sytuacji na polsko-białoruskiej granicy. - Tutaj widać to bardzo wyraźnie, jak na dłoni, że potrzebny był stan wyjątkowy, że nasze działania ochronne są potrzebne, że wszystkie te próby przyciągania migrantów z Iraku, Libii, Maroka, Egiptu i kilku innych krajów są mechanizmem, który ma doprowadzić do chaosu w UE, do kryzysu migracyjnego w UE. Dlatego mamy tutaj absolutnie, bezdyskusyjne poparcie - zarówno Polska, jak i Litwa oraz Łotwa, bo nasze trzy kraje graniczą z Białorusią - wskazał szef polskiego rządu.

Premier zaznaczył, że "broniąc tej granicy (z Białorusią - przyp. red.) przed nieuprawnionym wejściem na nasze terytorium, bronimy jednocześnie UE".

- Zdajemy sobie sprawę z tego, że ten napór może być długotrwały. Uważam, że my musimy zakładać najgorsze scenariusze. Miejmy nadzieję na najlepsze, ale zakładajmy najgorsze, wtedy będziemy być może miło rozczarowani raczej, niż niemiło zaskoczeni - dodał polityk.

- I dlatego budujemy coraz to bardziej szczelne mechanizmy ochronne, instalacje ochronne. Po to, aby móc w jednoznaczny sposób i bardzo skutecznie chronić się przed sztucznie wywołanym naporem migracyjnym ze strony reżimu Łukaszenki - pokreślił Morawiecki.

Zobacz też: Gdzie jest Donald Tusk? Europoseł PO odpowiada

Orzeczenie TSUE. Premier zabrał głos

Premier w trakcie swojego wystąpienia odniósł się także do środowego orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej ws. sądownictwa.

Przypomnijmy, Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał w środę wyrok w sprawie przenoszenia sędziów. "Przeniesienie sędziego bez jego zgody do innego sądu lub między dwoma wydziałami tego samego sądu może naruszać zasady nieusuwalności i niezawisłości sędziów" - głosi wyrok TSUE.

- Polska jest państwem prawa opartym o konstytucję. To próba uderzenia w stabilność systemu społeczno-prawnego, próba jego destabilizacji. Nie pozwolimy na to - zaznaczył szef polskiego rządu.

- Jeżeli europejski Trybunał Sprawiedliwości wydaje wyrok, w wyniku którego setki tysięcy wyroków wydanych przez sędziów powołanych w ciągu ostatnich lat zostaje zakwestionowanych, to należy się zastanowić do czego prowadzi taki wyrok - mówił premier.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1046)