Trwa ładowanie...

Mateusz Morawiecki na liście polityków ważnych dla zmian klimatu

Portal Politico opublikował listę pięciu europejskich polityków, którzy wpłyną na walkę ze zmianami klimatu. Szefowi polskiego rządu wytknięto jednak niektóre wypowiedzi.

Mateusz Morawiecki na liście polityków ważnych dla zmian klimatuŹródło: East News
dvr5lfe
dvr5lfe

Walka ze zmianami klimatu i ochrona środowiska stają się coraz ważniejszymi punktami na politycznej mapie Unii Europejskiej. Ursula von der Leyen, która od niedawna stoi na czele Komisji Europejskiej chce, by do 2050 r. Wspólnota osiągnęła neutralność klimatyczną.

Czy wyrównanie ilości emitowanego i pochłanianego dwutlenku węgla jest możliwe? Zdaniem Politico sukces w osiągnięciu tego celu zależy od kilku europejskich polityków.

Zaliczono do nich komisarza do spraw Europejskiego Zielonego Ładu Fransa Timmermansa, prezesa Europejskiego Banku Inwestycyjnego Wernera Hoyera, duńskiego ministra ds. klimatu, energii i zaopatrzenia Dana Jorgensena, przewodniczącego Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności Pascala Canfina.

Na liście znalazł się również premier RP Mateusz Morawiecki. Lewicowy portal podkreśla jednak, że szef polskiego rządu stawia głównie na "obronę polskich interesów".

dvr5lfe

Jak czytamy, około 80 procent polskiej energii elektrycznej wciąż jest wytwarzane z węgla, a sektor ma silną pozycję polityczną w kraju.

"UE sama nie naprawi globalnego klimatu" - cytuje niedawną wypowiedź Morawieckiego Politico. Zaznacza przy tym, że zmuszenie Polski do "zmiany kursu będzie kosztowało dużo pieniędzy, aby złagodzić skutki dekarbonizacji w regionach o wysokiej emisji".

Zobacz: Awantura o TK. Zaskakujący komentarz Joanny Lichockiej pod adresem Andrzeja Dudy

Źródło: politico.eu

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dvr5lfe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dvr5lfe
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj