Trwa ładowanie...
d2t5cld
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Materska-Sosnowska: dobrze, że w ogóle pada zapewnienie o trwaniu w Unii Europejskiej

• Politolog: rozumiem, że będziemy przestrzegać zasad obowiązujących w Unii
• Podkreśliła, że konstytucja powinna powstać "jako wspólny projekt wszystkich"
• "Przypominam, że PiS schował swój projekt konstytucji przed wyborami"
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Anna Materska-Sosnowska
Anna Materska-Sosnowska (WP)
d2t5cld

Prezes PiS Jarosław Kaczyński powiedział w wystąpieniu z okazji Dnia Flagi, że osoby mówiące o referendum ws. wystąpienia Polski z UE są "szkodnikami", a przynależności Polski do Unii jest "elementem bezpieczeństwa". - Traktujemy ją jako trwałą. Z prostego powodu - dzisiaj być w Europie to znaczy być w UE. Nie ma innego sposobu - zapewniał. Jednak - jak przekonywał - członkostwo w UE nie oznacza zgody na wszystko.

Politolog UW dr Anna Materska-Sosnowska podkreśliła, że członkostwo w Unii jest równoznaczne z przestrzeganiem obowiązujących w niej zasad. - Rozumiem, że jeżeli chcemy być członkiem Unii nadal i nie występować, to również będziemy przestrzegać zasad, które w Unii obowiązują, jak również będziemy tę Unię budować jako członek Unii, czyli nie "oni Unia" tylko "my Unia" - powiedziała.

- Unia to jest solidarność, to jest solidarność w dobrobycie i solidarność w biedzie. To jest solidarność wtedy, kiedy my potrzebujemy pomocy, ale również, kiedy inne państwa potrzebują pomocy. Wybiórczo nie da się w Unii być, chyba że się chce być członkiem drugiej kategorii. Unia tak, ale na naszych warunkach - tak się nie da - podsumowała.

d2t5cld

Materska-Sosnowska oceniła także propozycję prezesa PiS dot. rozpoczęcia prac nad zmianą konstytucji. - Rewizja konstytucji po 20 latach oczywiście nie jest zakazana, jest wskazana. Trzeba by się było zastanowić, co można zmienić, jak można zmienić mówiła. Jednak, jak zastrzegła, żadna konstytucja nie będzie gwarantem dla państwa, jeżeli politycy i rządzący nie będą jej przestrzegać.

Podkreśliła, że konstytucja powinna powstać "jako wspólny projekt wszystkich", a nie tylko PiS". - Przypominam, że PiS schował swój projekt konstytucji przed wyborami, zniknął on ze wszystkich możliwych stron, a jest to projekt, który był bardzo krytykowany - powiedziała.

- Konstytucja jako prawo najwyższe, dobro wspólne, powinna powstać w procesie pewnej koncyliacji, szukania wspólnych części. Więc jeżeli słyszę, "bo to będzie projekt PiS", to nie budzi to jakiejś większej nadziei. Oczywiście, że wtedy trzeba by było przeprowadzić referendum - z tym się zgadzam - żeby to była konstytucja wszystkich, a nie tylko jednej grupy - mówiła Materska-Sosnowska.

d2t5cld

Podziel się opinią

Share

d2t5cld

d2t5cld
Więcej tematów