Trwa ładowanie...
d408ggw

Matczyna emerytura - kolejne szczegóły programu MAMA PLUS

Program MAMA PLUS to tzw. matczyna emerytura – minimalna emerytura dla kobiet, które wychowały co najmniej 4 dzieci. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że kolejny dodatek socjalny dla rodzin ma wejść w życie na początku 2019 roku.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Matczyna emerytura - kolejne szczegóły programu MAMA PLUS
Matczyna emerytura - kolejne szczegóły programu MAMA PLUS (iStock.com)
d408ggw

Matczyna emerytura, czyli program "Mama plus"

Pomysł programu o roboczej nazwie "Mama plus" przedstawił w kwietniu podczas konwencji Prawa i Sprawiedliwości premier Mateusz Morawiecki. Rząd wyliczył, że na świadczenia trzeba będzie przeznaczyć 915 mln złotych rocznie.

Matczyna emerytura to minimalne świadczenie emerytalne dla kobiet, które wychowały co najmniej czwórkę dzieci. Świadczenie będą mogły uzyskać zarówno kobiety, które nigdy nie pracowały, jak i te które pracowały za krótko, by należała się im minimalna emerytura. Obecnie minimalne świadczenie emerytalne wynosi 1029,80 złotych brutto.

d408ggw

"Celem świadczenia jest zapewnienie niezbędnych środków utrzymania osobom, o których mowa w art. 3, które zrezygnowały z zatrudnienia lub innej działalności zarobkowej albo ich nie podjęły ze względu na wychowanie dzieci" – można przeczytać w projekcie programu "Mama plus".

Ile kobiet otrzyma matczyną emeryturę? Program "Mama plus"

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej prognozuje, że z programu matczynej emerytury mogłoby skorzystać ponad 85 tysięcy osób. O świadczenie będą mogły ubiegać się matki, które osiągnęły wiek emerytalny, czyli 60 lat - oraz ojcowie, którzy osiągnęli 65 lat. Rodzicielskie świadczenie zostanie przyznane, jeśli dane osoby nie będą posiadały niezbędnych środków utrzymania lub otrzymywane przez nich emerytury i renty będą niższe niż wysokość najniższej emerytury.

d408ggw

Świadczenie nie będzie przysługiwało m.in. wtedy jeśli dany rodzic został wcześniej pozbawiony władzy rodzicielskiej, lub gdy władza rodzicielska została ograniczona przez umieszczenie dziecka w pieczy zastępczej.

Wniosek o otrzymanie tego świadczenia emerytalnego ma być nieskomplikowany i dostępny. Dokumenty będzie można składać w odpowiednim organie: ZUS lub KRUS.

Program "Mama plus" – rząd zapowiedział przywileje dla kobiet

Program "Mama plus" ma również obejmować dłuższy urlop macierzyński, pierwszeństwo w żłobkach i darmowe leki w ciąży za "szybkie urodzenie drugiego dziecka".

d408ggw

"Beneficjentkami programu Mama Plus będą te kobiety, które urodziły drugie dziecko w ciągu maksymalnie dwóch lat od momentu narodzin pierwszego dziecka” zapowiedziała Elżbieta Rafalska. Mamy, które szybko zdecydują się na drugie dziecko będą mogły wydłużyć urlop macierzyński o trzy miesiące.

Program "Mama plus" jest obecnie na etapie konsultacji społecznych (do 3 października 2018 roku), ale premier Mateusz Morawiecki zapowiedział już, że nowe regulacje mają wejść w życie na początku 2019 roku.

d408ggw

Podziel się opinią

Share

d408ggw

d408ggw
Więcej tematów