Maszyny ruszyły w pole. Sypią się skargi na rolników
Krzysztof Grabowski, przewodniczący Wielkopolskiej Rady Rolniczej i wicemarszałek wielkopolski, skierował apel do mieszkańców wsi, by powstrzymali się od wzywania policji z powodu hałasu generowanego przez maszyny pracujące w nocy podczas żniw.
Podkreślił, że dla rolników ten okres to najważniejszy i najbardziej intensywny czas pracy, który wiąże się z wieloma zagrożeniami i niebezpieczeństwami. W związku z tym, przewodniczący Wielkopolskiej Rady Rolniczej zwrócił się do rolników z apelem o zachowanie szczególnej ostrożności i rozwagi podczas żniw.
Przypomniał, że w ubiegłym roku do oddziału KRUS w Poznaniu zgłoszono ponad 1,2 tys. wypadków podczas pracy rolniczej.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
PiS w koalicji z PSL? "Wyobrażam sobie taką współpracę"
"Zachowajcie szczególną ostrożność, zwłaszcza w czasie pracy z kombajnem, maszynami do zbioru słomy czy siana oraz podczas transportu płodów rolnych" – podkreślił Grabowski. Wyraził nadzieję, że przestrzeganie zasad ochrony zdrowia i bezpieczeństwa pozwoli na ograniczenie liczby wypadków.
"Wykażmy się szczególną wyrozumiałością"
"Szczególny apel kieruję do mieszkańców wsi nietrudniących się rolnictwem, by czasie nocnej, generującej hałas pracy maszyn nie utrudniać zbiorów wzywając policję" – powiedział.
Dodał, że niepotrzebne interwencje i zgłoszenia zakłócają sprawny przebieg prac i wzniecają zatargi sąsiedzkie. "Wykażmy się w czasie prac żniwnych szczególną wyrozumiałością" - zaapelował.
Grabowski zwrócił też uwagę na potrzebę szczególnego zadbania o dzieci, które w okresie żniw mają wakacje. "Najmłodsi często zaciekawieni pracą w rolnictwie nie zdają sobie sprawy z niebezpieczeństw związanych z zabawą w gospodarstwie. Dlatego powinno zapewnić się dzieciom odpowiednią opiekę oraz bezpieczne miejsce zabaw, z dala od pracujących maszyn rolniczych" - zauważył.
Ponad tysiąc wypadków przy pracach rolniczych
Z analizy wypadków przy pracy rolniczej, którym ulegli rolnicy ubezpieczeni w KRUS w 2023 roku wynika, że do Oddziału Regionalnego KRUS w Poznaniu zgłoszono w ciągu roku 1 203 takie zdarzenia. Było to o 275 mniej niż rok wcześniej.
Najwięcej osób zostało poszkodowanych wskutek upadku oraz na skutek pochwycenia i uderzenia przez części ruchome maszyn i urządzeń.
W Oddziale Regionalnym KRUS w Poznaniu odnotowano w 2023 roku pięć wypadków śmiertelnych.
Śmierć nastąpiła na skutek upadku, uderzenia przez środek transportu w ruchu, porażenia prądem, upadku przedmiotów na osobę oraz na skutek uderzenia lub przygniecenia przez transportowane materiały i przedmioty. Rok wcześniej zdarzeń śmiertelnych było sześć.
PRZECZYTAJ TAKŻE: To może zrujnować wakacje. Co naprawdę denerwuje Polaków?