Masz problem z lustracją - dzwoń na infolinię IPN
Pod numerem infolinii 0 801 585 895 radcy prawni biura lustracyjnego Instytutu Pamięci Narodowej udzielają odpowiedzi na pytania dotyczące nowych przepisów lustracyjnych.
Jak podał IPN na swych stronach internetowych, dyżur pod tym telefonem jest pełniony w poniedziałki i czwartki w godz. 8.30-11.00 oraz we wtorki w godz. 8.15-14.15. Rozmowy z radcą prawnym biura są rejestrowane - podkreśla Instytut.
Zainteresowanie jest bardzo duże. Cały czas otrzymujemy telefony - powiedział jeden z radców prawnych, którzy udzielają informacji.
Rzecznik prasowy IPN Andrzej Arseniuk powiedział, że charakter pytań był różnorodny - od tego, jak wypełnić oświadczenie lustracyjne, przez terminy jakie obowiązują na ich złożenie, do tego czy dana kategoria osób podlega lustracji, np. dziennikarze za granicą lub pracownicy ośrodków badawczo-rozwojowych.
Podobną infolinię uruchomiono w połowie marca w katowickim oddziale IPN. Pytano tam najczęściej o sposób wypełniania części oświadczenia dotyczącej współpracy oraz o interpretację zapisów nowej ustawy - czy dane działanie było tajną współpracą z organami bezpieczeństwa PRL w rozumieniu ustawy.
Pytania co do nowej lustracji można również wysyłać listownie pod adresem: Instytut Pamięci Narodowej, Biuro Lustracyjne, ul. Żurawia 4a, 00-503 Warszawa.
15 marca weszły w życie nowe zasady lustracji. Z 27 tys. do kilkuset tys. zwiększono liczbę osób, które muszą składać oświadczenia o ewentualnych związkach z tajnymi służbami PRL. Ich prawdziwość ma badać nowy pion IPN i sądy powszechne.
Część środowisk dotychczas nielustrowanych, a teraz poddanych nowej lustracji - naukowcy i dziennikarze - protestuje, uznając, że to nadmierna ingerencja państwa w te zawody. Konstytucyjność nowych przepisów zbada wkrótce Trybunał Konstytucyjny.