Masowe ataki strzykawkami wywołały starcia w Chinach
Urumczi, stolica chińskiego regionu autonomicznego Sinkiangu, pozostaje pod kontrolą oddziałów milicji, a nad miastem latają wojskowe śmigłowce. Rano na ulice wszyło kilkuset Chińczyków, którzy oskarżają Ujgurów o ataki z użyciem strzykawek, do jakich masowo dochodziło ostatnio w mieście.
04.09.2009 | aktual.: 04.09.2009 11:22
Milicja została zmuszona do interwencji, gdy liczący kilkuset Chińczyków tłum usiłował przedrzeć się przez kordon milicyjny do dzielnicy, zamieszkałej przez Ujgurów. Do rozpędzenia demonstrantów użyto gazu łzawiącego.
- Nie mają prawa blokować drogi. To Ujgurzy atakują nas strzykawkami - krzyczał cytowany przez agencję Reutera Chińczyk, usiłujący przedrzeć się przez blokadę.
Do konfrontacji doszło po dwóch dniach demonstracji napływowych etnicznych Hanów (Chińczyków), protestujących przeciwko serii ataków w mieście z użyciem strzykawek, o co oskarżano ludność ujgurską. Demonstranci domagali się od władz przywrócenia porządku publicznego i bezpieczeństwa w mieście.
Ataki na tle etnicznym?
W czwartek władze miejskie potwierdziły, że w związku z tajemniczymi atakami zatrzymano 15 osób, z których cztery postawiono w stan oskarżenia. Telewizja w Sinkiangu podała, że do służb medycznych zgłosiło się ponad 470 pokłutych osób. Choć nie podano przyczyn ataków, według telewizji ponad 430 ofiar kłucia to Hanowie.
Niepokój z powodu atakami igłami w Urumczi może być silny, ponieważ w Sinkiangu notuje się najwyższy w całych Chinach wskaźnik zachorowań na AIDS. W zeszłym roku donoszono o około 25 tysiącach zakażeń HIV w Sinkiangu.
Niespokojny region
Urumczi, stolica autonomicznego regionu Sinkiang-Ujgur na północnym zachodzie Chin, było w lipcu sceną zamieszek na tle etnicznym. W starciach Ujgurów z napływowymi Chińczykami zginęło wówczas blisko 200 osób, głównie Hanów.
Ujgurzy, którzy są muzułmanami, związanymi kulturowo z Azją Środkową, stanowią około 40% 20-milionowej ludności Autonomicznego Regionu Sinkiang-Ujgur. Napięcia na tle etnicznym są w Sinkiangu bardzo silne od lat.
Czytaj więcej o historii Ujgurów.