Trwa ładowanie...

Maseczki ochronne obowiązkowe. Kto ma obowiązek zasłaniania ust i nosa?

16 kwietnia w życie weszły nowe obostrzenia. Zgodnie z postanowieniem Rady Ministrów od czwartku w życie wchodzi obowiązek zasłaniania ust i nosa. Kogo dotyczy obowiązek noszenia maseczek? Kto nie musi zakrywać twarzy? Maseczki ochronne w pracy i samochodzie? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości dotyczące obowiązku zakrywania twarzy.

Maseczki ochronne obowiązkowe. Kto ma obowiązek zasłaniania ust i nosa?Źródło: Getty Images
d2ordct
d2ordct

Obowiązek zasłaniania ust i nosa wszedł w życie w czwartek 16 kwietnia. Od tego dnia do odwołania, każda osoba przebywająca w miejscu publicznym ma obowiązek zasłaniania twarzy. Czy trzeba to robić maseczką ochronną? Otóż nie. Zamiast jednorazowej lub wielorazowej maseczki ochronnej możemy użyć:

  • szalika
  • chustki
  • apaszki
  • części odzieży

Ważne jest jednak, żeby materiał, którego użyjemy do zasłonięcia twarzy, dokładnie do niej przylegał, tak aby ograniczyć ilość aerozolu, która może mieć styczność z naszą twarzą.

Maseczka w samochodzie? Tylko w określonych okolicznościach

Maseczki ochronnej jednorazowej lub wielorazowej w samochodzie będziemy musieli używać tylko, jeśli będzie jechała z nami osoba, z którą nie mieszkamy lub wspólnie nie gospodarujemy. Oznacza to, że jadąc z członkami najbliższej rodziny, w tym z dziećmi, nie musimy mieć maseczki. Jeśli natomiast jedziemy z przyjaciółmi, wówczas musimy mieć zasłonięte twarze.

Maseczki ochronne musimy nosić również w środkach komunikacji zbiorowej. Jadąc autobusem, tramwajem, trolejbusem, metrem czy pociągiem mamy obowiązek zasłonięcia twarzy.

d2ordct

Obowiązek zakrywania ust i nosa nie dotyczy kierowców zbiorowych środków transportu, jeżeli są oni oddzieleni od pasażerów.

Maseczki ochronne w pracy? Czy musisz zasłaniać twarz w miejscu pracy?

Co do zasady, zgodnie z rozporządzeniem maseczka ochronna w pracy nie jest obowiązkowa dla wszystkich.

Obowiązek zakrywania twarzy nie obowiązuje we wszystkich urzędach, biurach i zakładach pracy, gdzie pracujący nie ma bezpośredniego kontaktu z klientem lub interesantem. Jeżeli do takiego kontaktu dochodzi, wówczas pracownik musi mieć zasłoniętą twarz.

Obowiązek noszenia maseczki ochronnej nie dotyczy również:

  • rolników pracujących w gospodarstwie,
  • księży podczas odprawiania mszy i sprawowania obrzędów,
  • sił zbrojnych, wojsk sojuszniczych, Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego wykonujących zadania służbowe,
  • dzieci do 4. roku życia,
  • osób, które nie mogą zakryć twarzy z powodu stanu zdrowia, zaburzeń rozwoju, niepełnosprawności intelektualnej w stopniu umiarkowanym lub wyższym.

Maseczki ochronne musimy nosić podczas spacerów, a także biegając i jeżdżąc rowerem. Wychodząc na teren wokół domu, np. ogródek działkowy lub ogród wokół domu, możemy mieć odsłonięte usta i nos.

d2ordct

Obowiązek zasłaniania twarzy dotyczy osób przebywających na terenie nieruchomości wspólnych. Maseczkę trzeba mieć m.in. na klatce schodowej, w windzie, czy też w pralni.

Obowiązek noszenia maseczek ochronnych lub przyłbicy mają pracownicy obiektów handlowych i usługowych.

Mandat za brak maseczki. Surowe kary za złamanie obowiązku zasłaniania twarzy

Za niedostosowanie się do obowiązku zakrywania ust i nosa przewidziano dotkliwe kary. Mandat za brak maseczki ma być nakładany w ostateczności. Jednak, kiedy do tego dojdzie, może wynieść nawet 500 zł. Kara administracyjna za brak maseczki może wynieść od 5 tys. do 30 tys. zł.

Zobacz też: Nowe szczepy koronawirusa. Naukowcy przebadali nietoperze

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2ordct
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ordct
Więcej tematów