Maseczki na ulicach i zaostrzony reżim sanitarny we Włoszech
Włochy zaostrzają walkę z koronawirusem. Na zewnątrz obowiązuje nakaz zasłaniania nosa i ust za pomocą maseczki, wprowadzono też szereg innych obostrzeń.
We Włoszech od czwartku obowiązuje zaostrzony reżim sanitarny. To odpowiedź rządu na coraz szybciej rozprzestrzeniający się w kraju wariant Omikron. Dekret, na mocy którego wprowadzono także szereg innych obostrzeń, został wydany w czwartek przed świętami Bożego Narodzenia.
Wydanie rozporządzenia zbiegło się z ponurym rekordem dobowej liczby zachorowań we Włoszech od samego początku pandemii - w czwartek odnotowano ponad 44 tysiące nowych przypadków zakażeń SARS-CoV-2.
Omikron we Włoszech. Zaostrzone restrykcje i maseczki na ulicach
Zgodnie z nowym dekretem od czwartku do końcu stycznia 2022 r. w przestrzeni publicznej - zarówno otwartej, jak i zamkniętej - obowiązuje nakaz zakrywania nosa i ust za pomocą maseczki.
Dodatkowo w komunikacji miejskiej, innych środkach, transportu, w kinach, teatrach, na salach koncertowych oraz wydarzeniach sportowych uczestnicy zobowiązani są do posiadania maseczki typu FFP2.
Na terenie kin, teatrów i obiektów wprowadzono także zakaz jedzenia. Do końca stycznia 2022 r. nie można także organizować wszelkich imprez masowych, koncertów i wydarzeń pod gołym niebem. Tym samym na placach również nie mogą odbyć się imprezy sylwestrowe, ten sam zapis dotyczy dyskotek, klubów i sal tanecznych.
Ponadto rozporządzenie rządowe zakłada, że wraz z początkiem lutego 2022 roki ważność przepustki covidowej, czyli Green Pass, zostanie skrócona z dziewięciu do sześciu miesięcy.
Włochy skracają ważność Green Pass
Na konferencji prasowej szef naukowo-technicznego komitetu doradców rządu Włoch profesor Franco Locatelli podkreślił, że wariant Omikron jest pięć razy bardziej zaraźliwy niż poprzednie. Ponowił apel o szczepienie się przeciwko COVID-19.
Przypomnijmy, że wzmocniona przepustka covidowa, czyli Super Green Pass, wystawiana tylko osobom zaszczepionym i wyleczonym z COVID-19 wymagana będzie w barach i restauracjach. Ci, którzy mieć będą tylko negatywny wynik testu nie wypiją kawy przy barze; dla nich przeznaczone są tylko stoliki na zewnątrz. Super Green Pass wymagany będzie w siłowniach, na basenach, w muzeach i galeriach oraz w placówkach kulturalnych, w parkach rozrywki, salonach gry.
Źródło: Sylwia Wysocka/PAP
Przeczytaj także: