Trwa ładowanie...
ycipk-41y0kp

Martwy kaszalot na plaży. W żołądku wieloryba była 100-kilogramowa kula śmieci

Szokującego odkrycia dokonali mieszkańcy wyspy Harris na północy Szkocji. To oni jako pierwsi znaleźli na plaży największego z przedstawicieli zwierząt mięsożernych. W żołądku martwego kaszalota były m.in. rybackie sieci, linki oraz plastikowe torby.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wieloryb nie przeżył. (Zdjęcie ilustracyjne)
Wieloryb nie przeżył. (Zdjęcie ilustracyjne) (PAP)
ycipk-41y0kp

Martwe zwierzę leżało na plaży Seilebost. Dan Parry, który zobaczył je jako jeden z pierwszych przyznaje, że widok zrobił na nim ogromne wrażenie.

- Chodzimy po tych plażach prawie codziennie i zawsze biorę torbę, aby zebrać śmieci, z których większość jest związana z rybołówstwem - mówi Szkot cytowany przez BBC.

Podkreśla, że nie można ocenić, czy 100-kilogramowa kula śmieci była bezpośrednią przyczyną zgonu kaszalota. Zaznacza jednak, że problem zanieczyszczenia mórz staje się coraz poważniejszy.

ycipk-41y0kp

Zwierzę nie było w złym stanie

Aktywiści The Scottish Marine Animal Stranding Scheme przeprowadzili sekcję zwłok wieloryba. Chcieli sprawdzić, co doprowadziło do zgonu zwierzęcia.

ycipk-41y0kp

Ich wstępne badania nie wykazały bezpośredniego związku śmierci ze znajdującą się w żołądku stertą śmieci. "Zwierzę nie było jednak w szczególnie złym stanie" - poinformowali. Wskazali jednak, że poruszanie się z taką ilością odpadów musiało być bardzo niekomfortowe i utrudniać pracę organizmu, w tym jelit.

Tomasz Grodzki brał łapówki? Minister z PiS komentuje

"Ta ilość plastiku w żołądku jest przerażająca" - napisali aktywiści. Ogromna kula śmieci w organizmie jednego wieloryba pokazuje bowiem skalę zanieczyszczenia wód.

ycipk-41y0kp

Najnowsze badania pokazują, że liczba wielorybów i delfinów ginących u wybrzeży Szkocji w związku z działalnością człowieka stale rośnie.

Kaszalot spermacetowy to gatunek ssaka z rodziny kaszalotowatych. Występuje we wszystkich oceanach.

Źródło: bbc.com

ycipk-41y0kp

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-41y0kp

ycipk-41y0kp
ycipk-41y0kp
Bądź na bieżąco:
Więcej tematów