ŚwiatMarszałek Senatu rozpoczął wizytę w Kazachstanie

Marszałek Senatu rozpoczął wizytę w Kazachstanie

Od spotkania z przedstawicielami Polonii
marszałek Senatu Longin Pastusiak rozpoczał kilkudniową wizytę w Kazachstanie. W tym jednym z największych na
świecie krajów żyje prawie 60 tys. Polaków.

Przed spotkaniem z przedstawicielami Polonii Pastusiak wziął udział we mszy św. w intencji Jana Pawła II. Msza odprawiona została w języku polskim i rosyjskim.

Stojąc tu, w tym szczególnym miejscu, pragnę złożyć hołd ofiarom dramatycznych dla naszego narodu wydarzeń z roku 1936. W tym roku do tej miejscowości (Tajynszy) przybyły transporty Polaków z Ukrainy. Stojąc tu, w tym miejscu, przeżywamy w pamięci wszystkich pozostałych zesłańców, którzy gotowi byli ponieść każdą ofiarę dla niepodległości Polski i w oddaleniu jednoczyć się w myśli o ojczyźnie - podkreślił Pastusiak.

Przypomniał, że spośród 250 tys. deportowanych do Kazachstanu Polaków z powodu ciężkich warunków i mrozu przeżyło 100 tys. osób. Jedną z miejscowości, do której trafili Polacy, była właśnie Tajynsza. W tej liczącej obecnie 12 tys. mieszkańców miejscowości żyje ok. 4 tys. Polaków. O tragicznych wydarzeniach sprzed lat przypomina m.in. parowóz z czerwoną gwiazdą stojący w pobliżu stacji kolejowej. To właśnie tutaj marszałek wraz z delegacją złożył kwiaty i zapalił znicze.

Zwracając się do Polonii, marszałek podziękował za wytrwałość i zapewnił, że Senat RP dokłada wszelkich starań, aby pomóc tym osobom. Przypomniał, że Senat wspiera działania edukacyjne i kulturalne w środowisku polonijnym, dofinansowuje organizacje działające w tym środowisku, jak i przedsiębiorców.

"Mamy świadomość moralnych krzywd przez was poniesionych i wiele czynimy, by je wynagrodzić. Repatriacja jest jedynie jedną z form rekompensaty rozłąki z ojczyzną" - podkreślił marszałek.

W latach 2002-2004 senacka dotacja dla środowisk polskich i polonijnych w Kazachstanie wyniosła prawie 940 tys. zł. W tym roku ma wynieść prawie 340 tys.

Republika Kazachstanu to państwo leżące częściowo w Europie, częściowo w Azji, powstałe w 1991 r. w wyniku rozpadu Związku Radzieckiego. Graniczy z Chinami, Kirgistanem, Turkmenistanem, Uzbekistanem oraz Federacją Rosyjską. Kazachstan ma również dostęp do Morza Kaspijskiego. Od 1977 r. stolicą państwa jest Astana położona w północnej części kraju nad rzeką Iszym. Wcześniej funkcję tę pełniło miasto Ałma Ata.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)