Qaqwqwrqw

Marsz Niepodległości zakazany w Warszawie. Politycy i komentatorzy ostro się spierają. "Skandaliczna decyzja"

"Brawa! Tak trzeba było zrobić z marszem, od którego uciekał nawet Andrzej Duda", "skandaliczna decyzja" - trwa gorąca polityczna dyskusja po decyzji Hanny Gronkiewicz Waltz o zakazaniu Marszu Niepodległości. Nawet lewicowa polityk i były wojewoda uważają, że prezydent Warszawy zareagowała nieadekwatnie do sytuacji.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Marsz Niepodległości do tej pory był organizowany cyklicznie. W tym roku ma się nie odbyć
Marsz Niepodległości do tej pory był organizowany cyklicznie. W tym roku ma się nie odbyć (PAP, Fot: Leszek Szymański)
Qaqwqwrqw

- Od samego mówiłem, że bezpieczeństwo warszawiaków jest najważniejsze – powiedział prezydent elekt Rafał Trzaskowski. – Dochodziły do nas bardzo niepokojące sygnały jeśli chodzi o gotowość policji – stwierdził i zaapelował, by szef MSWiA Joachim Brudziński powiedział, czy jest gotowy na taki pochód.

"No to się Hannie Gronkiewicz-Waltz i reszcie tego PO udała rzecz niemożliwa. Chcę pójść na Marsz Niepodległości" - napisał na Twitterze Dawid Wildstein. Dziennikarz TVP uznał, że po decyzji Hanny Gronkiewicz-Waltz o zakazaniu cyklicznego pochodu ma "dość plucia na dziesiątki tysięcy normalnych patriotów, Polaków, jego rodaków, których wyzywa się od faszystów".

Qaqwqwrqw

W podobny sposób widzi tę sprawę poseł Maciej Wąsik. "Hanna Gronkiewicz-Waltz sprawiła, że Marsz Niepodległości w 100-lecie jej odzyskania będzie miał rekordową frekwencję" - uznał.

"Odnoszę wrażenie, że cała ta hucpa służy wyłącznie podgrzaniu nastrojów w celu wywołania zadym, z których obrazki o 'faszystowskiej Polsce' mają pójść w świat" - stwierdził Sebastian Kaleta z ministerstwa sprawiedliwości i zaznaczył, że to "skandaliczna decyzja".

Qaqwqwrqw

Decyzja prezydent Warszawy nie spodobała się posłom opozycji. "Hanna Gronkiewicz-Waltz uchroniła Polskę przed międzynarodowym wstydem. Gdyby marsz nacjonalistów przeszedł przez Warszawę byłby najważniejszym wydarzeniem obchodów 100lecia niepodległości, policzkiem dla pokoleń walczących o wolność Polski" - uznała Joanna Scheuring-Wielgus z koła Liberalno-Społeczni.

Zdaniem posła Macieja Kierwińskiego z PO jest to "mocna, jednoznaczna decyzja". "Brawa! Tak trzeba było zrobić z marszem, od którego uciekał nawet Andrzej Duda. Warszawa to miasto tolerancji, co tak dobitnie pokazaliśmy w ostatnich wyborach" - podkreślił.

Qaqwqwrqw

"100 zakazów marszów niepodległości na 100 lat Niepodległej! Tak uczcijmy ten Wielki Jubileusz" - uważa Ryszard Petru.

Zaskakującą opinię przedstawiła Barbara Nowacka. "Jestem antyfaszystką. Przeciwniczką skrajnej prawicy, wrogiem nacjonalizmu. Jestem też zwolenniczką demokracji i wolności słowa. Jeśli chcemy wyrugować rasizm i nienawiść z życia publicznego, to nie zakaz drogą. A edukacja i zrozumienie strachów" - napisała na Twitterze.

Qaqwqwrqw

Zdaniem byłego wojewody mazowieckiego Jacka Kozłowskiego prezydent podjęła złą decyzję. "Ta decyzja nie ma szansy się utrzymać. Jeżeli nie uchyli jej wojewoda, zrobi to sąd. Niezależny sąd - bo to decyzja sprzeczna z prawem i wolnością zgromadzeń - wolnością konstytucyjną" - uznał i zaznaczył, że nie utożsamia się z poglądami prezentowanymi na marszu.

Zobacz także: Jarosław Gowin wskazuje, co zaszkodziło Zjednoczonej Prawicy

Qaqwqwrqw

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Wiadomości
Qaqwqwrqw
Qaqwqwrqw