Marsz Niepodległości 2019 Warszawa. Trasa pochodu 11 listopada i utrudnienia w komunikacji

11 listopada ulicami Warszawy przejdzie 10. Marsz Niepodległości. Sprawdź, kiedy rozpocznie się wydarzenie i jakie ulice będą zamknięte.

Marsz Niepodległości 2019 Warszawa. Trasa pochodu 11 listopada i utrudnienia w komunikacji
Źródło zdjęć: © PAP/EPA

Marsz Niepodległości 2019. Program wydarzenia. Utrudnienia w komunikacji

Marsz Niepodległości na 11 listopada w Warszawie odbywa się już po raz 10. Stał się całodziennym pasmem wydarzeń. Tym razem jego hasło – "Miej w opiece Naród cały" – pochodzi z pieśni ku czci Matki Bożej "Z dawna Polski Tyś Królową".

11 listopada od 10:00 do 19:00 w okolicy Ronda Dmowskiego Roty Niepodległości będą zbierały podpisy przeciw tzw. ustawie 447, która według organizatorów marszu może prowadzić do roszczeń majątkowych żydowskich organizacji z USA wobec Polski. O 13:30 zgromadzeni odmówią różaniec na Rondzie Dmowskiego. O 14:00 Robert Bąkiewicz, szef Stowarzyszenia Marsz Niepodległości, oficjalnie rozpocznie marsz. Nastąpią okolicznościowe przemówienia i występy.

O 15:00 Marsz Niepodległości ruszy z Ronda Dmowskiego. Jego trasa będzie wiodła Alejami Jerozolimskimi przez Most Poniatowskiego, następnie ulicą Wybrzeże Szczecińskie między Wisłą a Stadionem Narodowym na błonia przy stadionie. Od ok. 16:30 do 19:00 będą tam trwały występy artystyczne.

Utrudnienia w komunikacji z powodu Marszu Niepodległości dotyczą przede wszystkim odcinka Rondo Dmowskiego – Stadion Narodowy i pobliskich ulic. Władze miasta zachęcają do podróżowania metrem, które 11 listopada będzie kursowało ze zwiększoną częstotliwością. Pełna lista zmian pojawi się na stronie Warszawskiego Transportu Miejskiego.

Marsz Niepodległości 2019. Kto go organizuje?

Stowarzyszenie Marsz Niepodległości, którego prezesem jest Robert Bąkiewicz, mazowiecki koordynator struktur ONR, powstało w 2011 roku. Od tego czasu organizuje wszystkie warszawskie Marsze Niepodległości na 11 listopada.

Celem Stowarzyszenia Marsz Niepodległości jest "wychowywanie ludzi młodych w duchu umiłowania Trójjedynego Boga Wszechmogącego i Ojczyzny, tak aby stali nieugięcie na straży honoru swego i honoru Najjaśniejszej Rzeczypospolitej Polskiej. Prawda płynąca z Krzyża, znaku męki i Zbawienia, będzie nam wszystkim Domem do którego chcemy powracać".

W 2018 roku, na dzień przed 100. rocznicą odzyskania niepodległości, ówczesna prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz nie wyraziła zgody na marsz. Jego organizatorzy zdołali jednak odwołać się od tej decyzji i Marsz Niepodległości przeszedł ulicami Warszawy – kilkaset metrów za oficjalnym marszem, zorganizowanym przez władze państwowe. Oficjalnie marsze były połączone, jednak ten rządowy wystartował 20 minut wcześniej. W całym wydarzeniu wzięło udział około 200 tysięcy osób. Rzecznik prezydenta Andrzeja Dudy, Błażej Spychalski, zapowiedział, że w tym roku rządowego marszu nie będzie.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (2)