Trwa ładowanie...
d3ad8x5

Jacek Czaputowicz: ustawę 447 oceniamy negatywnie

- Ustawę JUST [447 - przyp. red.] oceniamy negatywnie, mimo że nie rodzi żadnych konsekwencji prawnych - stwierdził w rozmowie z PAP Jacek Czaputowicz. Minister spraw zagranicznych dodał, że "ta kwestia nie ma zasadniczego znaczenia dla wspólnych relacji".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Minister spraw zagranicznych prof. Jacek Czaputowicz negatywnie ocenia amerykańską ustawę
Minister spraw zagranicznych prof. Jacek Czaputowicz negatywnie ocenia amerykańską ustawę (East News, Fot: ADEM ALTAN)
d3ad8x5

Czaputowicz stwierdził, że "stosunki Polski z USA są ugruntowane, a Polska należy do grona najbliższych i cenionych sojuszników USA". - Kwestia restytucji mienia jest jedynym z bardzo wielu tematów podnoszonych przez stronę amerykańską we wzajemnych relacjach i jako taka nie ma zasadniczego znaczenia dla całokształtu stosunków polsko-amerykańskich - dodał minister spraw zagranicznych.

d3ad8x5

Negatywna ocena "ustawy 447"

Czaputowicz wskazał, że amerykańska ustawa "nie rodzi żadnych konsekwencji prawnych, a jedynie zobowiązuje administrację USA do przełożenia jednorazowego raportu". Przy okazji wspomniał, że wielu "naszych rodaków, którzy walczyli z Niemcami w czasie drugiej wony światowej, osiadło po drugiej stronie Atlantyku".

- Mają oni prawo czuć się dotknięci, że ustawa wyróżnia osoby pochodzenia żydowskiego. Ta nierówność traktowania osób pochodzenia żydowskiego i osób nieposiadających takiego pochodzenia rodzi uzasadnione poczucie niesprawiedliwości jest dziś źródłem zrozumiałych niepokojów - dodał szef dyplomacji.

Zobacz także: Sekielski: ofiary rozklejały się na planie. Wszystko poprzedzały godziny rozmów

Jednak, jak stwierdził Czaputowicz, ta kwestia nie wpłynie na wzajemne stosunki i nie należy jej łączyć z kwestią polityki bezpieczeństwa. - Polska jest dla USA bardzo ważnym i sprawdzonym sojusznikiem w kontekście polityki obronnej. Strategia USA w tym zakresie jest jednoznaczna i nie wiążemy jej z problematyką wykraczającą poza sferę polityki bezpieczeństwa - powiedział w rozmowie z PAP minister spraw zagranicznych.

d3ad8x5

Amerykańska odpowiedź

We wtorek w rozmowie z TVN24 BiS amerykańska ambasador rozwiała wątpliwości ws. ustawy 447. Dyplomatka przyznała, że polski spór "ją dziwi".

- Chcę to podkreślić z pełną mocą - to nie jest ustawa a jednorazowy raport dla Kongresu. Nie posiada on mocy prawnej, nie ma w nim mowy o jakichkolwiek pieniądzach czy też czymkolwiek, co ktoś miałby zapłacić. Dotyczy on chyba 48 krajów i to tyle - stwierdziła Mosbacher. Zapewniła, że Stany "nikogo" do "niczego nie zmuszają".

W maju 2018 roku prezydent USA Donald Trump podpisał ustawę dotyczącą zwrotu mienia ofiarom Holokaustu, które w wyniku wojny utraciły swoją własność. Chodzi głównie o odzyskanie dzieł sztuki oraz prywatnego i komunalnego mienia przejętego siłą, skradzionego lub oddanego pod presją w czasie Holokaustu.
Więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: PAP

d3ad8x5

Podziel się opinią

Share

d3ad8x5

d3ad8x5
Więcej tematów