Trwa ładowanie...
d3l911r

Marsz Autonomii Śląska przeszedł przez Katowice. Ograniczona liczba uczestników

Epidemia koronawirusa w Polsce wymusiła na Ruchu Autonomii Śląska limit w dorocznym marszu. Celem wydarzenia było upamiętnienie setnej rocznicy nadania Statutu Organicznego Województwu Śląskiemu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Marsz Autonomii Śląska przeszedł przez Katowice. Ograniczona liczba uczestników
Marsz Autonomii Śląska przeszedł przez Katowice. Ograniczona liczba uczestników (East News)
d3l911r

Widzisz coś interesującego lub nietypowego związanego z wyborami? Prześlij nam informację, zdjęcie lub filmik przez dziejesie.wp.pl

W sobotę ulicami Katowic przeszedł coroczny Marsz Autonomii Śląska. Uczestnicy wyruszyli z Placu Wolności, następnie przeszli ulicami 3 Maja, św. Jana, Kochanowskiego i Jagiellońską aż pod Plac Sejmu Śląskiego. Celem wydarzenia było upamiętnienie setnej rocznicy nadania Statutu Organicznego Województwu Śląskiemu, a także promocja idei autonomii, decentralizacji i społeczeństwa obywatelskiego.

W organizowanym od 2007 r. marszu mogło wziąć udział jedynie 150 osób. Powodem są ograniczenia związane z epidemią koronawirusa w Polsce. W takim wypadku Ruch Autonomii Śląska zdecydował się na przeprowadzenie imiennych zapisów. Manifestantom nie pomogła pogoda, padał ulewny deszcz. W poprzednich latach w wydarzeniu udział brały tysiące osób.

d3l911r

Przeczytaj także: Utracone śląskie marzenie

W związku z setną rocznicą przyznania Górnemu Śląskowi autonomii regionaliści chcą wywiesić 100 wielkoformatowych górnośląskich flag w najbardziej charakterystycznych miejscach regionu. W tym celu prowadzona jest zbiórka w internecie. Autonomia przestała istnieć we wrześniu 1939 r., wraz z niemiecką okupacją i przyłączeniem Śląska do III Rzeszy.

Przeczytaj również: Koronawirus w Polsce. Kuria Metropolitarna w Katowicach zamknięta

Zobacz też: Wybory 2020. Jak głosować, żeby głos był ważny - PKW

Źródło: autonomia.pl

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3l911r

Podziel się opinią

Share

d3l911r

d3l911r
Więcej tematów