Trwa ładowanie...
dlwx91w

Marksistowsko-Leninowska Partia Niemiec - MLPD

Członkowie, liderzy, sondaże
Wikimedia Commons - Brak Praw Autorskich CC0
Źródło: Wikimedia Commons - Brak Praw Autorskich CC0

Marksistowsko-Leninowska Partia Niemiec to skrajnie lewicowa partia polityczna, założona w 1982 roku w Bochum w Zagłebiu Ruhry przez członków Unii Robotniczej Niemiec w odpowiedzi na "zdradę socjalizmu". Partia MLPD kieruje się założeniami ideologii komunizmu, maoizmu, marksizmu-leninizmu, a w kwestiach gospodarczych reprezentuje socjalizm. Jej liderem od samego początku był Stefan Engel, obecnie funkcję tę pełni Gabi Gärtner.

Program Marksistowsko-Leninowskiej Partii Niemiec

Członkowie Marksistowsko-Leninowskiej Partii Niemiec zakładają, że tradycyjne hasła ideologii socjalizmu można z powodzeniem dostosować do ówczesnej sytuacji społecznej i gospodarczej Niemiec. Dążą zatem przede wszystkim do dyktatury proletariatu i rewolucji klasowej; krytykują kapitalizm oraz zróżnicowanie klasowe.

Członkowie MLPD zwracają również szczególną uwagę na degradację środowiska naturalnego, co – według nich – jest konsekwencją gospodarki kapitalistycznej, nastawionej na kult pieniądza. Postulaty MLPD obejmują zatem nie tyle działania proekologiczne, tj. korzystanie z energii odnawialnej, ale – przede wszystkim – zmianę mentalności społeczeństwa. Partia wierzy, że zmiany na lepsze dokona robotnicza rewolucja.

Ponadto MLPD stawia na wolność i równouprawnienie kobiet. Według członków tego ugrupowania silne, samoświadome kobiety klasy robotniczej są ważnym elementem całej społeczności.

Co ważne członkostwo w partii wiąże się z całkowitą równością i jednością oraz całkowitym zaangażowaniem, w którym bardzo ważną rolę odgrywa ideologia, opierająca się m.in. na samodoskonaleniu, samokrytyce i wewnętrznej dyscyplinie. Wielu naukowców, m.in. politolog Helmut Müller-Enbergs, uważa więc, że ugrupowanie MLPD jest przykładem politycznej sekty.

Marksistowsko-Leninowska Partia Niemiec – zasady działania, struktura

Ugrupowanie MLPD wszelkie ważne decyzje podejmuje na kongresach przez wspólnotę partyjną, która z kolei dzieli się na różne jednostki, tj. grupy lokalne i związki federacyjne. Na szczeblu międzynarodowym MLPD należy do Międzynarodowej Koordynacji Rewolucyjnych Partii i Organizacji w ICOR oraz do Międzynarodowej Konferencji Marksistowsko-Leninowskich Partii i Organizacji.

W Marksistowsko-Leninowskiej Partii Niemiec większość stanowią pracownicy fizyczni, pracujący w dużych zakładach przemysłowych, ale działają w niej również pracownicy umysłowi. Co ciekawe blisko połowę partii stanowią kobiety: 43 proc.

Do tego ugrupowania należy również partia młodzieżowa Rebell.

Marksistowsko-Leninowska Partia Niemiec – poparcie

Partia MLPD nie otrzymała mandatów w wyborach na szczeblu stanowym i federalnym, gdyż uzyskiwała poparcie w zakresie setnych i dziesiętnych części procenta (w wyborach w 1998 roku uzyskała 0,05 proc. głosów, a w wyborach federalnych w 2009 roku – 0,1 proc.), czyli głosowało na nią zaledwie kilkadziesiąt tysięcy osób. Najlepszy wynik MLPD osiągnęło w wyborach w Saksonii-Anhalt w 2006 roku: wówczas uzyskało 0,4 proc. głosów.

W wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2014 roku MLPD zdobyło zaledwie 0,1 proc. poparcia, czyli ponad 18 tys. głosów.

dlwx91w
Marksistowsko-Leninowska Partia Niemiec - MLPD
Główna siedziba

Gelsenkirchen

Rok założenia

1982

Cele

Doprowadzenie do dyktatury ploretariatu, która będzie etapem przejściowym w tworzeniu się w pełni komunistycznego społeczeństwa.

Ideologie

Komunizm, maoizm, marksizm-leninizm, socjalizm.

Liczba członków

1800 (stan na 2014 rok)

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dlwx91w
dlwx91w
dlwx91w
Więcej tematów
dlwx91w

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj