Trwa ładowanie...

Mariusz Olchowik zostanie odwołany z funkcji prezesa PZC

Ministerstwo Sportu i Turystyki wszczęło postępowanie administracyjne w sprawie odwołania Mariusza Olchowika ze stanowiska prezesa Polskiego Związku Curlingu - dowiedziała się Wirtualna Polska. Były prezes Instytutu ks. Henryka Jankowskiego został szefem sportowego związku w połowie grudnia ubiegłego roku. Jak się jednak okazało, funkcji tej nie może pełnić osoba karana, a Olchowik ma na koncie wyrok.

Mariusz Olchowik zostanie odwołany z funkcji prezesa PZCŹródło: PAP, fot: Stefan Kraszewski
d4gvepr
d4gvepr

Mariusz Olchowik, który zasłynął pomysłem produkcji win z wizerunkiem prałata Jankowskiego, został wybrany na prezesa zarządu 14 grudnia ubiegłego roku. Taką decyzję podjęło walne zebranie Polskiego Związku Curlingu. Nie znał go nikt z delegatów, ale jak się okazało, był człowiekiem kończącego kadencję prezesa Andrzeja Jaworskiego, byłego posła PiS. Olchowik obiecał spłatę zadłużenia związku i tym przekonał do siebie delegatów. Jako pierwsze o sprawie poinformowało wówczas oko.press. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

Wszystko wskazywało na to, że Olchowik został powołany na prezesa związku niezgodnie z prawem. Art. 9 ustawy o sporcie mówi, że "członek zarządu polskiego związku sportowego nie może być osobą, która była skazana prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe ścigane z oskarżenia publicznego".

Według danych Krajowego Rejestru Karnego Olchowik został skazany prawomocnymi wyrokami w 2015 i 2017 roku za przestępstwa przeciwko mieniu. Druga z tych kar ulegnie zatarciu dopiero pod koniec 2020 roku, a więc nie mógł zostać wybrany na szefa związku.

d4gvepr

Sprawdzali, czy był karany

Pod koniec grudnia ubiegłego roku Ministerstwo Sportu i Turystyki poinformowało Wirtualną Polskę, że sprawdzi, czy prawdziwe są medialne informacje o wyrokach na koncie nowego prezesa. Dodało też, że "bardzo negatywnie ocenia funkcjonowanie PZ Curlingu i poziom zarządzania w związku. W związku ze stwierdzonymi licznymi nieprawidłowościami w rozliczeniu dotacji publicznych oraz brakiem długofalowej strategii rozwoju dyscypliny PZ Curlingu nie otrzymuje z MSiT żadnych środków".

W środę, niemal po tygodniu od zadania przez nas pytania, ministerstwo poinformowało Wirtualną Polskę, że potwierdziły się doniesienie medialne o tym, że Mariusz Olchowik nie spełnia warunków ustawy o sporcie i podjęto kroki w celu jego odwołania. - Departament Kontroli i Nadzoru MSiT wszczął postępowanie administracyjne w sprawie uchylenia uchwały Zgromadzenia Delegatów powołującej Pana Mariusza Olchowika na ww. stanowisko - poinformowało ministerstwo.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4gvepr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4gvepr
Więcej tematów