Trwa ładowanie...
d2i2xlj

Mariusz Muszyński chce orzekać w Sądzie Najwyższym. Aplikował od Izby Dyscyplinarnej

Wiceprezes Trybunału Konstytucyjnego Mariusz Muszyński zgłosił swoją kandydaturę do Sądu Najwyższego - wynika z nieoficjalnych informacji "Gazety Wyborczej". Lista aplikujących jest niejawna. Niedługo ma się to zmienić.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Mariusz Muszyński jest nazywany szarą eminencją TK
Mariusz Muszyński jest nazywany szarą eminencją TK (PAP, Fot: Radek Pietruszka)
d2i2xlj

Z informacji gazety wynika, że Muszyński zgłosił się do orzekania w Izbie Dyscyplinarnej. Obecnie jest wiceprezesem Trybunału Konstytucyjnego i nazywa się go nieformalnym szefem organu.

Wokół jego osoby narosły kontrowersje, gdy media poinformowały, że na początku lat 90. pracował w służbach specjalnych. Biuro Trybunału Konstytucyjnego natychmiast stwierdziło, że to nieprawda.

Mariusz Muszyński jest prof. nadzw. Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Studia prawnicze kończył w Toruniu, tam też uzyskał stopnie doktora i doktora habilitowanego. Pracował dla Ministerstwa Spraw Zagranicznych i prowadził dział prawny Ambasady RP w Berlinie. Był także pełnomocnikiem Anny Fotygi, gdy ta pełniła funkcję ministra spraw zagranicznych.

d2i2xlj

Zobacz także: Gawłowski po wyjściu z aresztu: stoję z otwartą przyłbicą, niczego się nie obawiam

Początkowo przedstawiciele Krajowej Rady Sądownictwa twierdzili, że lista kandydatów do SN nie zostanie upubliczniona. W środę zmieniono zdanie. Ich nazwiska poznamy najprawdopodobniej pod koniec sierpnia.

KRS poinformowała, że do środy po południu wpłynęło 198 kandydatur na sędziów Sądu Najwyższego. Do Izby Dyscyplinarnej chce się dostać 91 kandydatów, o miejsce w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych ubiegało się 68 kandydatów. Na stanowiska w Izbie Cywilnej wpłynęły 32 zgłoszenia, a wakaty w Izbie Karnej chce objąć 7 kandydatów.

d2i2xlj

Źródło: wyborcza.pl, WP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Podziel się opinią

Share

d2i2xlj

d2i2xlj
d2i2xlj
Więcej tematów