Trwa ładowanie...

Mariusz Muszyński chce orzekać w Sądzie Najwyższym. Aplikował od Izby Dyscyplinarnej

Wiceprezes Trybunału Konstytucyjnego Mariusz Muszyński zgłosił swoją kandydaturę do Sądu Najwyższego - wynika z nieoficjalnych informacji "Gazety Wyborczej". Lista aplikujących jest niejawna. Niedługo ma się to zmienić.

Mariusz Muszyński chce orzekać w Sądzie Najwyższym. Aplikował od Izby DyscyplinarnejŹródło: PAP, fot: Radek Pietruszka
d4j5l2f
d4j5l2f

Z informacji gazety wynika, że Muszyński zgłosił się do orzekania w Izbie Dyscyplinarnej. Obecnie jest wiceprezesem Trybunału Konstytucyjnego i nazywa się go nieformalnym szefem organu.

Wokół jego osoby narosły kontrowersje, gdy media poinformowały, że na początku lat 90. pracował w służbach specjalnych. Biuro Trybunału Konstytucyjnego natychmiast stwierdziło, że to nieprawda.

Mariusz Muszyński jest prof. nadzw. Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Studia prawnicze kończył w Toruniu, tam też uzyskał stopnie doktora i doktora habilitowanego. Pracował dla Ministerstwa Spraw Zagranicznych i prowadził dział prawny Ambasady RP w Berlinie. Był także pełnomocnikiem Anny Fotygi, gdy ta pełniła funkcję ministra spraw zagranicznych.

Zobacz także: Gawłowski po wyjściu z aresztu: stoję z otwartą przyłbicą, niczego się nie obawiam

Początkowo przedstawiciele Krajowej Rady Sądownictwa twierdzili, że lista kandydatów do SN nie zostanie upubliczniona. W środę zmieniono zdanie. Ich nazwiska poznamy najprawdopodobniej pod koniec sierpnia.

d4j5l2f

KRS poinformowała, że do środy po południu wpłynęło 198 kandydatur na sędziów Sądu Najwyższego. Do Izby Dyscyplinarnej chce się dostać 91 kandydatów, o miejsce w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych ubiegało się 68 kandydatów. Na stanowiska w Izbie Cywilnej wpłynęły 32 zgłoszenia, a wakaty w Izbie Karnej chce objąć 7 kandydatów.

Źródło: wyborcza.pl, WP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4j5l2f
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4j5l2f
Więcej tematów