Trwa ładowanie...

Agent prezesem Trybunału? Kim jest Mariusz Muszyński

Mariusz Muszyński, wskazany do Trybunału Konstytucyjnego przez PiS, został właśnie oficjalnie kandydatem na prezesa TK. "Wyborcza" informowała w listopadzie, że sędzia w przeszłości współpracował z polskim wywiadem.
Share
Agent prezesem Trybunału? Kim jest Mariusz Muszyński
Źródło: PAP
d3cbjf9

Mariusz Muszyński jest sędzią TK od zeszłego roku, jednak do orzekania został dopuszczony dopiero 20 grudnia, przez pełniącą obowiązki prezesa Trybunału Julię Przyłębską. Tym samym PiSowi udało się przeforsować uczestnictwo w rozprawach trzech sędziów, których wybór zdaniem ustępującego prezesa Rzeplińskiego nie był zgodny z prawem. Tego samego dnia Muszyński został ogłoszony (obok Przyłębskiej) kandydatem na prezesa Trybunału.

W biografii sędziego znajdują się luki, którymi w listopadzie zajęła się Gazeta Wyborcza. Dziennikarze u kilku niezależnych źródeł potwierdzili informacje, że Muszyński w latach 90. współpracował z polskim wywiadem. Sam fakt współpracy nie jest jeszcze niczym nagannym, ale zastanawia fakt zatajenia tego typu informacji.

Oprócz "agenturalnej" przeszłości Muszyński jest profesorem nadzwyczajnym Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Studia prawnicze kończył w Toruniu (1991), tam też uzyskał stopnie doktora (1997) i doktora habilitowanego (2004). Pracował dla Ministerstwa Spraw ZagranicznychSpraw Zagranicznych i prowadził dział prawny Ambasady RP w Berlinie. Był także pełnomocnikiem Anny Fotygi, gdy ta pełniła funkcję ministra spraw zagranicznych.

d3cbjf9

Według ustaleń Wyborczej Muszyński tuż po studiach prawniczych został przyjęty do Urzędu Ochrony Państwa i skierowany do Ośrodka Kształcenia Wywiadu w Kiejkutach Starych. Jego późniejsza praca w berlińskiej ambasadzie miała być przykrywką. Tak naprawdę wypełniał obowiązki oficera wywiadu. Miał zostać zdekonspirowany przez Niemców, którzy zarzucali mu działalność szpiegowską.

Muszyński wszelkim rewelacjom o swojej szpiegowskiej przeszłości miał zaprzeczyć w rozmowie z Andrzejem Rzeplińskim. Choć Muszyński jest byłym przewodniczącym zarządu Fundacji "Polsko Niemieckie-Pojednanie", zarzucano mu krytyczny stosunek wobec Niemiec. Miał on być kluczowy przy proponowaniu mu pracy w MSZ w czasie poprzednich rządów PiS.

d3cbjf9

Podziel się opinią

Share
d3cbjf9
d3cbjf9
Więcej tematów