Trwa ładowanie...
ycipk-4kajfc

Agent prezesem Trybunału? Kim jest Mariusz Muszyński

Mariusz Muszyński, wskazany do Trybunału Konstytucyjnego przez PiS, został właśnie oficjalnie kandydatem na prezesa TK. "Wyborcza" informowała w listopadzie, że sędzia w przeszłości współpracował z polskim wywiadem.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Agent prezesem Trybunału? Kim jest Mariusz Muszyński
(PAP)
ycipk-4kajfc

Mariusz Muszyński jest sędzią TK od zeszłego roku, jednak do orzekania został dopuszczony dopiero 20 grudnia, przez pełniącą obowiązki prezesa Trybunału Julię Przyłębską. Tym samym PiSowi udało się przeforsować uczestnictwo w rozprawach trzech sędziów, których wybór zdaniem ustępującego prezesa Rzeplińskiego nie był zgodny z prawem. Tego samego dnia Muszyński został ogłoszony (obok Przyłębskiej) kandydatem na prezesa Trybunału.

W biografii sędziego znajdują się luki, którymi w listopadzie zajęła się Gazeta Wyborcza. Dziennikarze u kilku niezależnych źródeł potwierdzili informacje, że Muszyński w latach 90. współpracował z polskim wywiadem. Sam fakt współpracy nie jest jeszcze niczym nagannym, ale zastanawia fakt zatajenia tego typu informacji.

Oprócz "agenturalnej" przeszłości Muszyński jest profesorem nadzwyczajnym Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Studia prawnicze kończył w Toruniu (1991), tam też uzyskał stopnie doktora (1997) i doktora habilitowanego (2004). Pracował dla Ministerstwa Spraw ZagranicznychSpraw Zagranicznych i prowadził dział prawny Ambasady RP w Berlinie. Był także pełnomocnikiem Anny Fotygi, gdy ta pełniła funkcję ministra spraw zagranicznych.

ycipk-4kajfc

Według ustaleń Wyborczej Muszyński tuż po studiach prawniczych został przyjęty do Urzędu Ochrony Państwa i skierowany do Ośrodka Kształcenia Wywiadu w Kiejkutach Starych. Jego późniejsza praca w berlińskiej ambasadzie miała być przykrywką. Tak naprawdę wypełniał obowiązki oficera wywiadu. Miał zostać zdekonspirowany przez Niemców, którzy zarzucali mu działalność szpiegowską.

Muszyński wszelkim rewelacjom o swojej szpiegowskiej przeszłości miał zaprzeczyć w rozmowie z Andrzejem Rzeplińskim. Choć Muszyński jest byłym przewodniczącym zarządu Fundacji "Polsko Niemieckie-Pojednanie", zarzucano mu krytyczny stosunek wobec Niemiec. Miał on być kluczowy przy proponowaniu mu pracy w MSZ w czasie poprzednich rządów PiS.

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-4kajfc

ycipk-4kajfc
ycipk-4kajfc