Trwa ładowanie...

Mariusz Kamiński wydał oświadczenie ws. Mariusza Muszyńskiego

• Kamiński: Muszyński nie jest funkcjonariuszem ani tajnym współpracownikiem Agencji Wywiadu

• "GW" pisała, że Muszyński jako kandydat na sędziego ukrył, że służył w wywiadzie

Mariusz Kamiński wydał oświadczenie ws. Mariusza MuszyńskiegoŹródło: Agencja Gazeta, fot: Wojciech Surdziel
dy9hcxt

"Jako minister-koordynator służb specjalnych stwierdzam, że nie ma żadnych przeszkód formalnych, aby pan profesor Muszyński mógł sprawować funkcję sędziego Trybunału Konstytucyjnego" - głosi komunikat Mariusza Kamińskiego, przekazany przez jego rzecznika Stanisława Żaryna.

"Gazeta Wyborcza" napisała w środę, że Mariusz Muszyński ukrył przed Sejmem jako kandydat na sędziego TK, iż w latach 90. służył w wywiadzie. Z informacji, do których dotarła "Wyborcza", wynika, że w 1993 r. Muszyński został przyjęty do UOP i skierowany na szkolenie w Ośrodku Kształcenia Wywiadu w Starych Kiejkutach. Potem przez rok pracował w centrali UOP w Warszawie, a następnie objął funkcję szefa działu prawnego w ambasadzie w Berlinie. Zdaniem informatorów gazety, była to "przykrywka" dla drugiego etatu - oficera służb.

PO w środę wystąpiła, by koordynator ds. służb specjalnych przedstawił na posiedzeniu Sejmu informację, czy prawdą jest, że Muszyński współpracował z wywiadem. PO wniosła także o wyjaśnienie sprawy w sejmowej komisji ds. służb specjalnych.

dy9hcxt

Wyjaśnienia Muszyńskiego nt. jego życiorysu "nie były konkluzywne" - tak prezes TK Andrzej Rzepliński opisał w środę swoją rozmowę z Muszyńskim. Dodał, że nie wie, czy kandydując na sędziego, Muszyński zataił jakiś fakt z życiorysu. Dodał, że doszło na ten temat do rozmowy między nim a Muszyńskim, gdy otrzymał w tej sprawie pytania od jednego z dziennikarzy.

Muszyński został wybrany do TK 2 grudnia 2015 r. na jedno z miejsc w Trybunale - jak orzekł dzień później TK - prawidłowo obsadzonych przez Sejm poprzedniej kadencji. Muszyński dotychczas nie orzeka jako sędzia, ponieważ nie dopuszcza go do tego prezes Rzepliński.

(oprac. Iga Burniewicz)

dy9hcxt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dy9hcxt
Więcej tematów