Trwa ładowanie...
d3eixq9

Mariusz Błaszczak zdecydował: Wojska Obrony Terytorialnej będą miały swoje święto

Najmłodszy rodzaj sił zbrojnych w Polsce będzie miał swoje własne święto. - Podjąłem decyzję, aby ustanowić Święto Wojsk Obrony Terytorialnej w dniu 27 września - ogłosił w przeddzień Święta Wojska Polskiego szef MON Mariusz Błaszczak.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Mariusz Błaszczak ustanowił nowe święto
Mariusz Błaszczak ustanowił nowe święto (PAP, Fot: Bartłomiej Zborowski)
d3eixq9

Informację o ustanowieniu nowego święta Mariusz Błaszczak przekazał podczas uroczystości zakończenia "Sztafety 100-lecia Niepodległości". Odbyła się ona przed pomnikiem Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego. Była jednym z elementów obchodów tegorocznego święta Wojska Polskiego.

W czterodniowej sztafecie od źródeł i ujścia Wisły do stolicy Polski biegli żołnierze i pracownicy WOT. Łącznie mieli do pokonania 1100 km. W roku 100-lecia odzyskania przez niepodległości - jak podali terytorialsi - był to wyraz ich hołdu dla tych, którzy wywalczyli Polsce wolność.

d3eixq9

Wojska Obrony Terytorialnej zostały utworzone 1 stycznia 2017 r., na mocy ustawy z 16 listopada 2016 r. o zmianie ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej. Pomysłodawcą ich utworzenia był ówczesny szef MON Antoni Macierewicz.

Dlaczego minister Błaszczak wybrał datę 27 września? Internauci przypominają, że tego dnia imieniny obchodzi Adolf, jest to też data zawarcia tak zwanego Paktu Trzech, czyli Niemiec, Włoch i Japonii (został zawarty 27 września 1940 roku w Berlinie i miał sformalizować współpracę tych trzech państw podczas II wojny światowej).

d3eixq9

Szef gabinetu politycznego ministra obrony narodowej, Łukasz Kudlicki tłumaczy na Twitterze, że chodzi o upamiętnienie daty powstania Służby Zwycięstwu Polski. Była to pierwsza polska organizacja konspiracyjna, powołana 27 września 1939 r., jeszcze podczas oblężenia Warszawy, na rozkaz dowódcy obrony generała Juliusza Rómmla. Dowódcą SZP został generał Michał Tokarzewski-Karaszewicz. SZP była poprzedniczką utworzonego w listopadzie 1939 roku Związku Walki Zbrojnej.

d3eixq9

Podziel się opinią

Share
d3eixq9
d3eixq9
Więcej tematów