PolskaMariusz Błaszczak zdecydował: Wojska Obrony Terytorialnej będą miały swoje święto

Mariusz Błaszczak zdecydował: Wojska Obrony Terytorialnej będą miały swoje święto

Najmłodszy rodzaj sił zbrojnych w Polsce będzie miał swoje własne święto. - Podjąłem decyzję, aby ustanowić Święto Wojsk Obrony Terytorialnej w dniu 27 września - ogłosił w przeddzień Święta Wojska Polskiego szef MON Mariusz Błaszczak.

Mariusz Błaszczak zdecydował: Wojska Obrony Terytorialnej będą miały swoje święto
Źródło zdjęć: © PAP | Bartłomiej Zborowski
Violetta Baran

14.08.2018 | aktual.: 14.08.2018 19:09

Informację o ustanowieniu nowego święta Mariusz Błaszczak przekazał podczas uroczystości zakończenia "Sztafety 100-lecia Niepodległości". Odbyła się ona przed pomnikiem Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego. Była jednym z elementów obchodów tegorocznego święta Wojska Polskiego.

W czterodniowej sztafecie od źródeł i ujścia Wisły do stolicy Polski biegli żołnierze i pracownicy WOT. Łącznie mieli do pokonania 1100 km. W roku 100-lecia odzyskania przez niepodległości - jak podali terytorialsi - był to wyraz ich hołdu dla tych, którzy wywalczyli Polsce wolność.

Wojska Obrony Terytorialnej zostały utworzone 1 stycznia 2017 r., na mocy ustawy z 16 listopada 2016 r. o zmianie ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej. Pomysłodawcą ich utworzenia był ówczesny szef MON Antoni Macierewicz.

Dlaczego minister Błaszczak wybrał datę 27 września? Internauci przypominają, że tego dnia imieniny obchodzi Adolf, jest to też data zawarcia tak zwanego Paktu Trzech, czyli Niemiec, Włoch i Japonii (został zawarty 27 września 1940 roku w Berlinie i miał sformalizować współpracę tych trzech państw podczas II wojny światowej).

Szef gabinetu politycznego ministra obrony narodowej, Łukasz Kudlicki tłumaczy na Twitterze, że chodzi o upamiętnienie daty powstania Służby Zwycięstwu Polski. Była to pierwsza polska organizacja konspiracyjna, powołana 27 września 1939 r., jeszcze podczas oblężenia Warszawy, na rozkaz dowódcy obrony generała Juliusza Rómmla. Dowódcą SZP został generał Michał Tokarzewski-Karaszewicz. SZP była poprzedniczką utworzonego w listopadzie 1939 roku Związku Walki Zbrojnej.

wojska obrony terytorialnejświętomon
Zobacz także
Komentarze (1171)