Trwa ładowanie...

Mariusz Błaszczak o wojskach amerykańskich w Polsce. Deklaracja już w poniedziałek?

Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak przyznał w rozmowie z dziennikarzami, że zakłada, iż deklaracja o stacjonowaniu wojsk USA w Polsce zostanie podpisana już jutro. - Będzie to oznaczało gwarancję bezpieczeństwa - podkreślił.
Share
Szef MON Mariusz Błaszczak.
Szef MON Mariusz Błaszczak.Źródło: East News
doty1r8

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką w sobotę polecieli do Stanów Zjednoczonych. W niedzielę udał się tam również szef MON Mariusz Błaszczak. Przed odlotem zdradził dziennikarzom, że wiąże z tą wizytą ogromne nadzieje.

- Zakładam, że deklaracja o stacjonowaniu wojsk USA w Polsce zostanie w poniedziałek podpisana w Nowym Jorku - powiedział. - Jeżeli prezydenci podpiszą dokument, będzie to oznaczało, że jesteśmy w kolejnej fazie naszej współpracy. Już bardzo konkretnej, bo dotyczącej konkretnych miejsc stacjonowania wojsk amerykańskich w Polsce - dodał.

doty1r8

Mariusz Błaszczak przypomniał, że deklaracja ma być kontynuacją porozumień zawartych między Polską a USA w czerwcu. Nowy dokument zakłada zwiększenie obecności amerykańskiej w naszym kraju o minimum 1000 żołnierzy. Ma też dotyczyć umieszczenia w Polsce amerykańskiego dowództwa dywizyjnego i przewidywać konkretne lokalizacje dla poszczególnych rodzajów sił zbrojnych USA.

- Współpraca wojskowa z Amerykanami jest ścisła i to jest gwarancja bezpieczeństwa Polski, ale też całej wschodniej flanki NATO - powiedział Błaszczak.

Zobacz także: Lichocka: ten pan jest ignorantem. Posłanka PiS odpowiada Kierwińskiemu ws. dziennikarzy

Przypomnijmy, że oficjalnie wiadomo już, że podczas swojej wizyty w Stanach Zjednoczonych prezydent Andrzej Duda spotka się m.in. z Donaldem Trumpem. Rozmowy odbędą się podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Andrzej Duda weźmie też udział w jednej z debat podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku.

doty1r8

– Wszystko jest przygotowane. Do spotkania prezydentów dojdzie w poniedziałek. Jest to spotkanie na zaproszenie prezydenta Trumpa. Prezydent USA jest na tym terenie gospodarzem. Spotkanie będzie pełnowymiarowe, tzn. zarówno będą rozmowy w "cztery oczy”, ale potem także rozmowy plenarne delegacji - powiedział w radiowej "Jedynce" prezydencki minister Krzysztof Szczerski. On także wspomniał, że liczy na podpisanie w czasie wizyty deklaracji ws. obecności wojsk amerykańskich w Polsce.

Źródło: RMF FM

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

doty1r8

Podziel się opinią

Share
doty1r8
doty1r8
Więcej tematów