Trwa ładowanie...

Marine Le Pen reformuje francuski Front Narodowy. Podczas zjazdu padło wiele kontrowersyjnych słów

Marine Le Pen zamierza poprowadzić francuską prawicę do władzy. Przeszkodą jest antysemicki wizerunek Frontu Narodowego. Dlatego zmienia nazwę. Kłopot w tym, że nowa też nie kojarzy się dobrze.
Share
Marine Le Pen wygłasza przemówienie podczas zjazdu Frontu Narodowego
Marine Le Pen wygłasza przemówienie podczas zjazdu Frontu NarodowegoŹródło: PAP/EPA
d3d1oga

- Wszyscy muszą mieć jasność, że jesteśmy partią, której celem jest rządzenie – oświadczyła Marine Le Pen przewodnicząca Frontu Narodowego podczas dorocznego kongresu w Lille.

Pomimo rosnącej popularności Front Narodowy nie jest w stanie przebić się przez zabetonowane ramy francuskiej polityki partyjnej. Lewica i prawica gotowe są zawrzeć sojusz, żeby nie dopuścić nowej siły do rozgrywki. Marine Le Pen doszła do wniosku, że musi wyraźnie poprawić swoje wyniki, aby przebić tę barierę. Na przeszkodzie przede wszystkim stoi wizerunek antysemickiej, ksenofobicznej partii, na której czele przez dekady stał jej ojciec, bardzo kontrowersyjny polityk Jean-Marie Le Pen.

Zobacz także: Lisicki: „Projekt dotyczący fake newsów jest skrajnie niebezpieczny. To droga do cenzury”

Z tego powodu przewodnicząca zaproponowała zmianę nazwy na Rassemblement National (RN), co oznacza Zgromadzenie Narodowe. Krytycy natychmiast zauważyli, że we francuskiej polityce było już Zgromadzenie Narodowo–Ludowe (RNP) działające w czasie drugiej wojny światowej, które krytykowało kolaboracyjny rząd Vichy za zbyt słabą współpracę z Niemcami. Przywódcy RNP wzywali do pogłębiania francusko–niemieckiej współpracy w celu zbudowania nowej Europy. Częścią tego projektu miało być zapewnienie "czystości rasowej", co oznaczało radykalny antysemityzm. Co więcej, symbolem RNP był znak runiczny kojarzący się ze swastyką

d3d1oga

Rasita, to brzmi dumnie?

- Pozwólcie im nazywać się rasistami – mówił do członków Frontu Narodowego Steve Bannon, były bliski współpracownik i strateg Donalda Trumpa. – Pozwólcie im nazywać się ksenofobami. Niech nazywają was natywistami. Bądźcie z tego dumni.

Bannon był gościem honorowym zjazdu prawicowego ugrupowania. Wygłosił płomienne, anty-establishmentowe przemówienie przekonując, że "historia jest po naszej stronie". Podkreślał, że członkowie Frontu Narodowego należą do wielkiego, globalnego ruchu przeciwstawiającego się władzy banków centralnych, rządów i korporacji.

d3d1oga

Marine Le Pen liczy, że zjazd partii w Lille i zmiana nazwy, na która członkowie muszą się jeszcze zgodzić, pomoże odbudować pozycję ugrupowania po serii rozczarowujących kampanii. Steve Bannon z pewnością tchnał nowego ducha w członków partii, lecz trudno przypuszczać, żeby jego słowa pomogły ugrupowaniu zdobyć sympatię umiarkowanych wyborców.

Członkowie Frontu Narodowego wiązali wielkie nadzieje z wyborami lokalnymi, parlamentarnymi i prezydenckim. W ciągu ostatnich lat ugrupowanie osiągało świetne wyniki, ale nie zdobyło ani władzy, ani realnego wpływu na kształt państwa. Sytuację pogarszają także niesnaski w rodzinie Le Penów i konflikt o schedę o założycielu partii.

W wywiadzie dla francuskiego radia publicznego emerytowany, 89-letni polityk skrytykowa decyzję córki o zmianie nazwy partii. - To więcej niż nazwa, to więcej niż ugrupowanie, to dusza, historia i przeszłość - przekonywał Jean-Marie Le Pen. - To jest prawdziwe zabójstwo polityczne.

d3d1oga

Podziel się opinią

Share
d3d1oga
d3d1oga
Więcej tematów