Trwa ładowanie...
d43gsjd

Marian Banaś "zasłużony dla KPN". Prezes NIK przyjął odznaczenie

Prezes Najwyższej Izby Kontroli otrzymał w czwartek odznaczenie z okazji 40-lecia Konfederacji Polski Niepodległej. Do przekazania orderu doszło w warszawskiej siedzibie instytucji. Marian Banaś, na udostępnionym nagraniu, nie krył wzruszenia.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Marian Banaś (prezes Najwyższej Izby Kontroli) odebrał odznaczenie "zasłużony dla KPN"
Marian Banaś (prezes Najwyższej Izby Kontroli) odebrał odznaczenie "zasłużony dla KPN" (NIK)
d43gsjd
  • Prezes NIK otrzymał Krzyż "Zasłużony dla KPN"
  • Działacze niepodległościowi tłumaczyli, że odznaczenie to forma upamiętnienia tego, "co Banaś robił w tych trudnych latach, co Polska jest mu winna"
  • Wobec Mariana Banasia wszczęto śledztwo ws. jego majątku

- Chcielibyśmy wręczyć Panu te skromne odznaczenie, pamiętając o tym co Pan robił w tych trudnych latach (70. i 80. - przyp. red.), co Polska jest w zasadzie Panu winna. Niech to będzie wyraz uznania naszego środowiska dla pańskiej działalności w tamtym czasie i w czasach obecnych - stwierdzili Zbigniew Andrzej Adamczyk i Krzysztof Lancman przekazując odznaczenie Marianowi Banasiowi.

- Jestem wzruszony i naprawdę wdzięczny, że są ludzie którzy jeszcze pamiętają o naszej działalności w latach 70. i 80. kiedy był okres bardzo trudny, kiedy trzeba było rzeczywiście ryzykować, by Polska mogła być wolna, niepodległa i cieszyć się demokracją - odpowiedział na nagraniu prezes Najwyższej Izby Kontroli.

d43gsjd

Członkowie zarządu Instytutu Historycznego Nurtu Niepodległościowego im. Andrzeja Ostoja Owsianego oprócz Krzyża "Zasłużony dla KPN" wręczyli Marianowi Banasiowi znaczek wyemitowany przez Pocztę Polską z okazji 40-lecia KPN.

Przypomnijmy, że prezes Najwyższej Izby Kontroli, jak twierdzą twórcy głośnego reportażu Superwizjera, miał manipulować swoim oświadczeniem majątkowym. Chodzi m.in. o dochody, jakie osiąga z wynajmu kamienicy w Krakowie. Działa tam hotel "na godziny".

d43gsjd

Dodatkowo białostocka prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie majątku prezesa NIK. W rozważanych zarzutach jest mowa o zagrożeniu karą do 5 lat pozbawienia wolności.

Do tych zarzutów odniósł się sam Marian Banaś. Na sejmowej komisji ds. kontroli państwowej tłumaczył, że takich miejsc w stolicy Małopolski jest mnóstwo, a służą m.in., by "odpocząć po podróży".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d43gsjd

Źródło: NIK

Zobacz też: Dobitny sondaż o Banasiu. Reakcja Radosława Fogla

d43gsjd

Podziel się opinią

Share

d43gsjd

d43gsjd
Więcej tematów