Trwa ładowanie...

Marian Banaś odpowiada. 15 zawiadomień ws. ministerstwa sprawiedliwości

Najwyższa Izba Kontroli ma przedstawić wyniki kontroli programu "Praca dla więźniów", który przeprowadził resort sprawiedliwości. Raport ma być swoistym rewanżem za oskarżenia wobec szefa NIK Mariana Banasia.

Share
Marian Banaś odpowiada. 15 zawiadomień ws. ministerstwa sprawiedliwości
Źródło: PAP
d4fp7p1

Jak podaje "Rzeczpospolita", czynności kontrolne dotyczące programu zostały zakończone już w czerwcu tego roku. Stwierdzono wówczas pewne mankamenty, jednak nie były one na tyle poważne, by kierować sprawę do prokuratury. Na podstawie tych samych wyników Banaś ma skierować do prokuratury aż 15 doniesień.

Zawiadomienia do prokuratury mają dotyczyć nieprawidłowości w finansowaniu inwestycji i remontów realizowanych w ramach programu. Według "Rzeczpospolitej", w 7 przypadkach przyznano zlecenia, naruszając prawo zamówień publicznych, a łączna kwota wydatkowanych w ten sposób środków ma sięgać 115 mln zł. Z kolei przez zaniżanie czynszu dzierżawionych hal przemysłowych straty mają wynieść nawet 37 mln.

Gazeta wskazuje, że to precedens w działaniu prezesa NIK, który dotychczas nawet jeśli stwierdził pewne nieprawidłowości, nie kierował aż tylu doniesień do prokuratury. Kontrolerzy NIK uważają, że szef Izby zmienił taktykę w ramach zemsty na obozie rządzącym i "lepszego efektu".

d4fp7p1

Podwójne uderzenie Mariana Banasia?

Według dziennika w najbliższym czasie przedstawi również wyniki kontroli spółki GetBack, która ma być niekorzystna dla Komisji Nadzoru Finansowego za czasu rządu PiS. W raporcie zostanie uwypuklona opieszałość i nieskuteczność KNF ws. spółki, która wyłudziła od Polaków ponad 90 mln złotych.

Źródło: "Rzeczpospolita"

Radosław Sikorski: Jarosław Kaczyński "zakałapućkał się" ws. Mariana Banasia

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4fp7p1

Podziel się opinią

Share
d4fp7p1
d4fp7p1
Więcej tematów