Maria Szyszkowska kandydatką do pokojowego Nobla
Profesor Maria Szyszkowska została oficjalnie
zarejestrowana jako kandydatka do pokojowej Nagrody Nobla -
poinformowała toruńska senator Krystyna
Sienkiewicz (Unia Pracy). Kandydaturę Szyszkowskiej na wniosek
organizacji walczących z homofobią zgłosiła minister spraw
zagranicznych Szwajcarii Micheline Calmy-Rey.
09.05.2005 | aktual.: 09.05.2005 19:48
Kandydaturę profesor Szyszkowskiej zaproponowały międzynarodowe organizacje, skupiające homoseksualistów, ludzi walczących z homofobią i pacyfistów - powiedziała Sienkiewcz.
To ogromna radość, zadośćuczynienie za przykrości, jakie wciąż spotykają mnie w Polsce - powiedziała Szyszkowska. Żaliła się, że ataki i przemilczenia spotykają ją nie tylko ze strony fundamentalistów, ale także ze strony mediów.
Pod patronatem Szyszkowskiej powstał - przyjęty później przez Senat - projekt ustawy o rejestrowanych związkach partnerskich. Przewiduje on, że osoby tej samej płci będą mogły zarejestrować związek w Urzędzie Stanu Cywilnego. Zgodnie z nim, zarejestrowanie związku w USC będzie wiązało się z nabyciem wielu uprawnień, głównie o charakterze ekonomicznym, m.in. prawa do dziedziczenia po zmarłym partnerze. Obecnie projekt czeka na rozpatrzenie przez Sejm.
Szyszkowska nie raz apelowała o tolerancję dla odmiennych poglądów, podkreślając, że jej brak jest zagrożeniem dla młodej polskiej demokracji.
Szyszkowska urodziła się w 1937 roku w Warszawie. Ukończyła studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego oraz na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej Akademii Teologii Katolickiej. W 1967 roku zrobiła doktorat na Wydziale Prawa UW. Profesorem nadzwyczajnym została w 1988 r., zwyczajnym - w 1993 r.
Była kierownikiem Zakładu Filozofii Polityki w Instytucie Studiów Politycznych PAN. Przez półtora roku wykładała filozofię na uniwersytecie w Wiedniu. W latach 1994-97 była sędzią Trybunału Stanu RP. Obecnie kieruje Katedrą Filozofii Prawa i Nauki o Państwie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Opublikowała kilkadziesiąt książek i kilkaset artykułów.
Jest wiceprzewodniczącą Stowarzyszenia Kultury Europejskiej (SEC). Należy m.in. do Związku Literatów Polskich i Polskiego Towarzystwa Filozoficznego. Jest senatorem RP. W styczniu wystąpiła z SLD, ale nadal zasiada w senackim klubie SLD-UP.
Szyszkowska odwiedziła Toruń w ramach promocji książki jej męża Jan Stępnia, pisarza, rysownika i rzeźbiarza.
Dotychczas pokojową nagrodę Nobla otrzymał tylko jeden Polak - w 1983 roku uhonorowano nią Lecha Wałęsę.