Maria Pasło-Wiśniewska kandydatką PO na prezydenta Poznania
Maria Pasło-Wiśniewska będzie kandydatką PO
w wyborach na prezydenta Poznania. Jej kandydaturę przedstawił
w Poznaniu przewodniczący PO Donald Tusk. Lepszego
kandydata w żadnym polskim mieście nie znalazłem - dodał Tusk.
Ocenił też na konferencji prasowej, że tegoroczne wybory samorządowe to będzie batalia o to, by samorząd pozostał niezależny - na ile to możliwe - od centralnej administracji". Według niego, tę batalię mogą wygrać ludzie "dobrze przygotowani pod względem etycznym i zawodowym.
Tusk opowiedział się za utrzymaniem bezpośrednich wyborów burmistrzów, wójtów i prezydentów miast. Jak mówił, bezpośrednio przez ludzi wybrani burmistrzowie, wójtowie i prezydenci dają większą rękojmię skuteczności i uczciwości działania. Jego zdaniem, pewne patologie w samorządzie nie wynikają z bezpośredniego wyboru, a z innych przyczyn.
Maria Pasło-Wiśniewska jest z wykształcenia ekonomistką. Po studiach, w latach 80. pracowała w wydziale kredytów w oddziale Narodowego Banku Polskiego. W latach 90. współtworzyła Wielkopolski Bank Kredytowy - później była w nim dyrektorem. W 1997 r. została prezesem zarządu towarzystwa Funduszy Powierniczych "Skarbiec".
W 1998 r. objęła stanowisko prezesa banku Pekao SA. Podczas pięciu lat kierowania tą instytucją m.in. wprowadziła bank na Giełdę
Papierów Wartościowych. Dwukrotnie znalazła się liście dwudziestu pięciu najbardziej wpływowych kobiet Europy publikowanej przez "Wall Street Journal".
W obecnej kadencji Sejmu zadebiutowała jako posłanka. Mandat zdobyła w Poznaniu; startowała z listy Platformy Obywatelskiej.
Kandydatka zapowiedziała, że będzie przekonywać wyborców do swojej wizji rozwoju Poznania jako nowoczesnego europejskiego miasta, w którym będzie się chciało żyć i będzie się chciało inwestować.
Dziennikarze zapytali lidera PO, czy prace sejmowej komisji śledczej ds. banków i nadzoru bankowego nie zaszkodzą kandydatkom PO w wyborach prezydenckich: w Poznaniu (Pasło-Wiśniewska była prezesem banku Pekao SA) i w Warszawie (Hanna Gronkiewicz - Waltz była prezesem NBP).
Byliśmy w pełni świadomi, że kandydatury Hanny Gronkiewicza Waltz i Marii Pasło-Wiśniewskiej to kandydatury, które będą prawdopodobnie przez PiS atakowane poprzez komisję śledczą ds. bankowości - powiedział Tusk.
Według niego, komisja śledcza będzie polem chwały dla tych, którzy nie mają się czego wstydzić i stanie się kompromitacją tych, którzy chcą z niej uczynić pole walki politycznej.
Podczas konferencji Tusk po raz kolejny zaapelował o upublicznienie wszystkich dokumentów zgromadzonych w zasobach Instytutu Pamięci Narodowej. W jego ocenie, przejrzystość w tej kwestii przyniesie korzyść wszystkim Polakom.
Jawność archiwów IPN sprawi, że polskie życie publiczne nie będzie targane konwulsjami, wątpliwościami i nie będzie okryte dwuznacznymi tajemnicami - mówił Tusk.
Przewodniczący PO podczas swojej wtorkowej wizyty w Poznaniu spotkał się ze studentami i lokalnymi działaczami swojej partii.