PolitykaMarek Magierowski: prezydent nie widzi konieczności zwoływania RBN ws. zakupu śmigłowców i CETA

Marek Magierowski: prezydent nie widzi konieczności zwoływania RBN ws. zakupu śmigłowców i CETA

• Rady Bezpieczeństwa Narodowego miałaby być poświęcona kwestii zakupu śmigłowców dla polskiego wojska oraz kwestii umowy UE-Kanada (CETA)
• Pilnego zwołania RBN ws. przetargu na śmigłowce oraz umowy CETA chce PSL

Marek Magierowski: prezydent nie widzi konieczności zwoływania RBN ws. zakupu śmigłowców i CETA
Źródło zdjęć: © Agencja Gazeta/Cezary Aszkiełowicz

12.10.2016 | aktual.: 12.10.2016 15:57

- Pan prezydent nie widzi konieczności zwoływania Rady Bezpieczeństwa Narodowego, która miałaby być poświęcona kwestii zakupu śmigłowców dla polskiego wojska. RBN jest organem doradczym, a prezydent w tym wypadku był na bieżąco informowany o przebiegu negocjacji i miał pełną wiedzę w tym zakresie - poinformował Magierowski. Jak dodał, analogicznie przedstawia się sytuacja w kwestii Całościowego Gospodarczego i Handlowego Porozumienia UE-Kanada (CETA).

- Klub parlamentarny PSL kieruje do prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej pismo ws. natychmiastowego zwołania Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Prosimy o pilne zwołanie RBN, ponieważ są przynajmniej dwie kwestie, które należy poruszyć - powiedział wcześniej szef ludowców Władysław Kosiniak-Kamysz na konferencji w Sejmie. Pierwsza - jak mówił - dotyczy "zamieszania, jakie obserwujemy od kilku dni ws. zakupu śmigłowców"; druga kwestia to umowa międzynarodowa o wolnym handlu z Kanadą (CETA).

Szef PSL zaznaczył, że "prezydent jest nie tylko zwierzchnikiem sił zbrojnych, ale reprezentantem państwa na zewnątrz". - Te najważniejsze uprawnienia prezydenta dotyczą właśnie spraw międzynarodowych i w tej sprawie też RBN powinna mieć swoje stanowisko i wypracować najlepsze możliwe dla Polski określone stanowiska, które będziemy mogli prezentować na arenie międzynarodowej - dodał.

Koniec rozmów ws. Caracali. Airbus chce odszkodowania

4 października Ministerstwo Rozwoju poinformowało o zakończeniu rozmów z Airbus Helicopters ws. umowy offsetowej dotyczącej kontraktu na zakup śmigłowców Caracal. W tym tygodniu koncern oświadczył, że będzie domagał się odszkodowania za zerwanie przez polski rząd negocjacji ws. zakupu 50 śmigłowców Caracal. W poniedziałek szef MON Antoni Macierewicz zapowiedział, że w tym tygodniu zaczną się rozmowy, w efekcie których jeszcze w tym roku siłom specjalnym zostaną dostarczone pierwsze śmigłowce Black Hawk, produkowane w PZL Mielec - zakłady te jako własność korporacji Sikorsky należą do amerykańskiego koncernu Lockheed Martin.

Wynegocjowane w 2014 r. Całościowe Gospodarcze i Handlowe Porozumienie UE-Kanada (CETA) proponuje zniesienie niemal wszystkich ceł i barier pozataryfowych oraz liberalizację handlu usługami między Unią Europejską a Kanadą. Porozumienie ma być zawarte w październiku podczas szczytu UE-Kanada. Umowa CETA wzbudza w Europie wiele kontrowersji.

W ubiegłym tygodniu Sejm przyjął uchwałę ws. CETA. Głosi ona m.in., że "do zawarcia tej umowy i jej pełnego wejścia w życie niezbędne jest przeprowadzenie procedur jej zatwierdzenia, zgodnie z wymogami i wewnętrznym porządkiem prawnym poszczególnych państw członkowskich UE". Uchwała głosi, że Sejm będzie ratyfikował CETA większością 2/3 głosów.

Rzecznik rządu Rafał Bochenek poinformował w środę, że na wtorkowym posiedzeniu Rady Ministrów została przedstawiona informacja na temat korzyści płynących z przyjęcia umowy CETA przez Unię Europejską, nie przez Polskę. Nie powiedział, czy Rada Ministrów zajęła jakieś stanowisko w tej sprawie.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (291)