Marek Jakubiak: w Las Vegas wariat użył karabinu, my mówimy o innej broni, do ochrony
W strzelaninie w Las Vegas mieliśmy do czynienia z inną bronią niż ta, o której mówimy. My mamy ustawę o broni krótkiej do ochrony osobistej - powiedział Marek Jakubiak z Kukiz'15. Sejm skierował poselski projekt noweli ustawy o broni i amunicji do dalszych prac w Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych.
W niedzielę wieczorem czasu lokalnego 64-letni Amerykanin Stephen Paddock otworzył ogień z pokoju hotelowego do uczestników koncertu w Las Vegas. Zginęło co najmniej 59 osób, a 527 zostało rannych. Strzelanina w Las Vegas jest najkrwawszą tego rodzaju tragedią w najnowszej historii USA.
Zobacz też: Internauci WP nie chcą powszechnego dostępu do broni. Żakowski: większość Polaków jest rozsądna
- Porównywanie tego zamachu z ustawą o broni jest nadużyciem. Mieliśmy do czynienia z inną bronią niż ta, o której my mówimy. My mówimy o broni krótkiej, do ochrony osobistej. Broń, którą użyto w Las Vegas to broń długolufowa, ręczny karabin maszynowy. Wariat, który pewnie nielegalnie posiadał broń, by zabijać ludzi, specjalnie wybrał miejsce, kąt padania pocisków, by jak najwięcej ludzi zginęło od rykoszetów, wszystko dokładnie zaplanował - tłumaczył Jakubiak w "Sygnałach Dnia" PR1. Podkreślił, że "on chce, by ludzie mieli prawo do obrony".
Sejm skierował poselski projekt noweli ustawy o broni i amunicji do dalszych prac w Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych. Posłowie nie zgodzili się na odrzucenie projektu, o co wnioskowała Nowoczesna i m.in. poseł Sławimir Nitras z PO. Nowela zakłada m.in., że pozwolenia na broń wydawać będą starostowie lub prezydenci miast, a nie - jak obecnie - policja.
Projekt ustawa wprowadza zabezpieczenia, by broń trafiła tylko do osób, które skończyły 21 lat, są niekarane, mają "sprawność psychomotoryczną", ważne badania, umieją posługiwać się bronią. - Chcemy stworzyć jeden rejestr broni, teraz mamy dwa - podkreślił Jakbiak w PR1.
W poniedziałek zapytaliśmy naszych internautów, czy chcą powszechnego dostępu do broni. Prawie 70 proc. odpowiedziało "nie".
Źródło: PR1,PAP,WP