Marcinkiewicz: odradzam podział Telekomunikacji Polskiej
- Absolutnie odradzałbym podział Telekomunikacji Polskiej - mówi w wywiadzie dla "The Wall Street Journal Polska" były premier Kazimierz Marcinkiewicz. - Konkurujemy nie tylko na zamkniętym rynku polskim, lecz z całym światem. Dlatego, by tę konkurencję wytrzymać, potrzebne są wielkie firmy - uzasadniał Marcinkiewicz.
"WSJ": Co pan uważa o priorytetowym podejściu do telekomunikacji i dostępu do szerokopasmowego internetu? W końcu z jednej strony są planowane się zmiany strukturalne w Telekomunikacji Polskiej, tj. podział tej spółki, z drugiej wiadomo jednak, że to na niej spoczywa obowiązek tworzenia infrastruktury.
Kazimierz Marcinkiewicz: Proponowałbym spojrzenie na to nieco inaczej. Zwłaszcza Ameryka i wielu najpoważniejszych inwestorów świata, jak chociażby Warren Buffett, mówią, że trzeba zainwestować w nowoczesne technologie. Kryzys też pokazuje, że należy przeznaczać środki na naukę i nowoczesne technologie. W moim przekonaniu takie działanie jest to wyprzedzanie kryzysu o krok.
Jak to powinno wyglądać w Polsce?
- Trzeba nasze działania oprzeć na dwóch kolumnach. Pierwszą z nich powinna być infrastruktura, której nam cały czas brakuje. Drugą zaś nowoczesne technologie, nauka. Tego także brakuje. Możemy to jednak w bardzo łatwy i niedrogi sposób nadrobić. Poza tym, w moim przekonaniu, powinno się połączyć Krajową Radę Radiofonii i Telewizji z Urzędem Komunikacji Elektronicznej. To powinien być jeden organ. Konstytucja zabrania wprawdzie likwidacji KRRiT, jednak pozwala na rozszerzenie jej kompetencji. Po drugie musimy doprowadzić do radykalnego zwiększenia inwestycji w tym sektorze. Jesteśmy tu bowiem bardzo zapóźnieni.
W tym kierunku zmierzają chyba działania UKE?
- Mogę powiedzieć, że pani prezes Anna Streżyńska ma ogromne zasługi w zmniejszeniu cen rozmów telefonicznych i internetu w Polsce. Ona patrzy na rynek z perspektywy polskiej. Wtedy rozbicie monopolu telekomunikacji byłoby zasadne. Jednak z zewnątrz to tworzenie wielkich firm daje możliwości ogromnych inwestycji i przyspieszenia technologicznego w danym kraju. Ja bym absolutnie odradzał podział Telekomunikacji, a raczej starałbym się przyspieszyć konsolidację innych firm, tego sektora. Po to, by tworzyć przeciwwagę, ponieważ konkurencja jest złotą zasadą wolnego rynku. Niemniej jednak my konkurujemy nie tylko na zamkniętym rynku polskim, lecz z całym światem. Dlatego by tę konkurencję wytrzymać, potrzebne są wielkie firmy.