Trwa ładowanie...
d2yu5fc

Marcin Ociepa

East News
Źródło: East News, fot: JACEK DOMINSKI

Marcin Ociepa to polski polityk, politolog i urzędnik państwowy. Poseł uzyskał wykształcenie wyższe. Zawodowo związany także z Uniwersytetem Opolski i Politechniką Opolską. Od 2019 roku Marcin Ociepa jest posłem na Sejm IX kadencji. Pełni także funkcję sekretarza stanu w Ministerstwie Rozwoju. Tożsame stanowisko obejmuje w Ministerstwie Obrony Narodowej.

Marcin Ociepa urodził się 21 października 1984 roku w Opolu. Polityk związany jest z Porozumieniem. Od 2017 roku jest wiceprezesem tej partii.

Marcin Ociepa - wykształcenie

Marcin Ociepa ukończył studia politologiczne na Uniwersytecie Opolskim. Poseł był nauczycielem akademickim w Katedrze Studiów Regionalnych Instytutu Politologii Uniwersytetu Opolskiego oraz na Politechnice Opolskiej.

Marcin Ociepa był także uczestnikiem International Visitor Leadership Program, który prowadzony był przez Departament Stanu USA.

Poseł jest także absolwentem podyplomowych studiów MBA. Oprócz tego ukończył także program Top Public Executive. Realizowany on jest przez Krajową Szkołę Administracji Publicznej razem z IESE Business School.

Marcin Ociepa - kariera zawodowa

Marcin Ociepa w 2002 roku wstąpił do stowarzyszenia Młodzi Konserwatyści, któremu później przewodniczył w Opolu. W 2007 roku współpracował z Prawicą Rzeczypospolitej (partia wtedy powstawała).

W latach 2007-2009 Marcin Ociepa kierował biurem europosła Konrada Szymańskiego, a od 2007 do 2010 był dyrektorem biura posłanki Leny Dąbkowskiej-Cichockej.

Marcin Ociepa był także dyrektorem Instytutu Spraw Zagranicznych w Opolu i prezesem szkoły liderów Collegium Nobilium Opoliense.

W 2010 roku Marcin Ociepa wystartował z listy komitetu "Razem dla Opola" w wyborach do rady miejskiej. Polityk uzyskał mandat. W czasie swojej kadencji objął funkcję wiceprzewodniczącego rady miasta. Po rozwiązaniu w 2013 roku partii Polska Jest Najważniejsza, współtworzył Polska Razem.

Marcin Ociepa startował w 2014 roku w wyborach samorządowych na stanowisko prezydenta miasta Opola. Przegrał z Arkadiuszem Wiśniewskim.

Po przekształceniu w 2017 roku Polski Razem w Porozumienie Marcin Ociepa stał się jednym z wiceprezesów tej partii. Stanął również na czele jej struktur w okręgu opolskim.

Polityka 22 lutego 2018 roku powołano na stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii. W 2019 roku awansował na funkcję sekretarza stanu w tym resorcie.

W 2019 roku Marcin Ociepa uzyskał mandat poselski. W listopadzie 2019 roku został sekretarzem stanu w Ministerstwie Rozwoju. Od grudnia 2019 roku pełni tożsamą funkcję w Ministerstwie Obrony Narodowej.

d2yu5fc
d2yu5fc
d2yu5fc
Więcej tematów
d2yu5fc