Trwa ładowanie...
d1vh9d0
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Marcelo Rebelo de Sousa nowym prezydentem Portugalii

• Marcelo Rebelo de Sousa będzie nowym prezydentem Portugalii
• Polityk centroprawicowej Partii Socjaldemokratycznej (PSD) zdobył w wyborach 52 proc. głosów
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Marcelo Rebelo de Sousa nowym prezydentem Portugalii
(PAP)
d1vh9d0

Oznacza to, że nie będzie konieczna druga tura wyborów.

Według wstępnych wyników, po przeliczeniu ponad 99 proc. głosów, jego główny rywal, były rektor uniwersytetu lizbońskiego Antonio Sampaio da Novoa, otrzymał niespełna 23 proc. głosów.

Dość nieoczekiwania na trzecim miejscu znalazła się Marisa Matias z radykalnego Bloku Lewicy (BE), która zdobyła 10 proc. głosów. Dopiero czwartą pozycję zajęła Maria de Belem, była minister zdrowia i do niedawna przewodnicząca Partii Socjalistycznej (PS) z 4 proc. głosów.

d1vh9d0

W wyborach wystartowało 10 kandydatów.

Na najwyższym urzędzie w państwie 67-letni Marcelo Rebelo de Sousa zastąpi swego partyjnego kolegę, Anibala Cavaco Silvę, który odchodzi po dwóch pięcioletnich kadencjach.

Rebelo de Sousa, wybitny prawnik, elastyczny polityk i utalentowany, budzący sympatię komentator telewizyjny był absolutnym faworytem niedzielnego głosowania.

Jako jeden z czołowych polityków centroprawicowej PSD "profesor Marcelo", jak nazywają go powszechnie rodacy, otrzymywał w sondażach ponad 50, a nawet 60 proc. głosów już w pierwszej turze.

d1vh9d0

Kilka dni przed wyborami Rebelo de Sousa oświadczył, iż gotów jest współpracować z rządem socjalistów, który zastąpił w grudniu krótkotrwały, mniejszościowy rząd prawicowej koalicji socjaldemokratów z chrześcijańskimi demokratami (PSD-CDS).

Zobacz również: Hiszpania, Włochy i Portugalia - kto po Grecji?

d1vh9d0

Podziel się opinią

Share

d1vh9d0

d1vh9d0
Więcej tematów