Mapa zagrożeń od września w całej Polsce. Wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński: służy do podniesienia poziomu bezpieczeństwa
• Program mapy zagrożeń bezpieczeństwa sprawdził się - ocenił wiceszef MSWiA
• Mapa ma wskazać miejsca, na które lokalne służby powinny zwrócić szczególną uwagę
• W ramach pilotażu mapy zagrożeń wpłynęło ponad 6 tys. zgłoszeń
Pilotażowy program krajowej mapy zagrożeń bezpieczeństwa sprawdził się - ocenił wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński. Od września projekt będzie realizowany w całej Polsce - zapowiedział.
Resort spraw wewnętrznych i administracji przedstawił efekty pilotażu "Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa", który od 1 lipca był realizowany na terenie trzech garnizonów: pomorskiego, podlaskiego oraz stołecznego. Ma ona posłużyć m.in. do kształtowania struktur policyjnych w terenie i być podstawą do decyzji np. o tworzeniu lub odtwarzaniu komisariatów tam, gdzie zagrożenia bezpieczeństwa zostaną wskazane.
Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji poinformował, że dotychczas w ramach pilotażu mapy zagrożeń wpłynęło ponad 6 tys. zgłoszeń. Z mapy, która znajduje się na stronach internetowych policji, skorzystało 35 tys. użytkowników. Zgłoszenia dotyczyły m.in. picia alkoholu w miejscach niedozwolonych, przekroczenia prędkości, nieprawidłowego parkowania i zażywania narkotyków. - To narzędzie służy do podniesienia poziomu bezpieczeństwa - powiedział Zieliński.
Mapa zagrożeń przy przywracaniu części zlikwidowanych posterunków policji
Jak podkreślił, mapa będzie zawierała informacje ze statystyk policyjnych z różnych lat, dotyczące m.in. przestępczości na danym terenie. Będą one opierały się m.in. o informacje gromadzone w policyjnych systemach informatycznych, a także informacje pozyskiwane przez funkcjonariuszy w bezpośrednich kontaktach z mieszkańcami. Informacje będą uwzględniały zarówno wybrane kategorie przestępstw i wykroczeń jak i zagrożenia, które w odczuciu mieszkańców negatywnie wpływają na ich poczucie bezpieczeństwa.
Mapa pomoże wskazać miejsca, na które lokalne służby powinny zwrócić szczególną uwagę. Policja będzie weryfikować sygnały o zagrożeniach, a jeśli informacje okażą się prawdziwe, zostaną wprowadzone na mapę. Mapa zagrożeń będzie także narzędziem pomocniczym przy przywracaniu części zlikwidowanych posterunków policji - informuje MSWiA.
Resort i policja podkreślają, że strona nie służy do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112 lub 997.
Mapa znajduje się na stronie internetowej Komendy Głównej Policji.